31.03.2015 14:42


Klimatické hnutí se bude radikalizovat

Autor: Kubala Radek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Tajfun na Taiwanu, rekordní sucha v zemích Latinské Ameriky nebo obří krátery na Sibiři. Co mají tyto úkazy společného? Jednotícím prvkem těchto anomálií je sousloví klimatická změna. V sobotu celý svět oslavil Den země. Proto je dobré si připomenout, jakým směrem se ubírá debata o globálním klimatu. 

Podívejme se na různé perspektivy globálního energetického vývoje. V současnosti nejdůležitější událostí, která ovlivní další směřování debaty o klimatu, je Pařížský summit. Na začátku prosince se sejdou zástupci Organizace spojených národů v hlavním městě Francie, aby projednali další směřování globální energetické politiky a čelili fenoménu klimatických změn.

Radek Kubala. FOTO: Eva BártováKlimatický summit v Paříži však nebude důležitý pro vývoj politiky v oblasti energetiky. Například Evropská komise nedávno vydala stanovisko, že chce do roku 2030 snížit energetické výdaje o čtyřicet procent. Stejně tak hodlá zvýšit procento energie získávané z obnovitelných zdrojů na dvacet sedm procent. Při vší úctě k evropským komisařům a komisařkám mne napadá cimrmanovská otázka: „Není to málo, drahá komise?“ Vzhledem k tomuto nepříliš příznivému výhledu nemůžeme po pařížském summitu očekávat radikální změnu globální energetické politiky.

Pařížská jednání ale mohou být klíčová pro celosvětové ekologické hnutí. Někteří lidé si ještě pamatují na rozčílení, které spousta ekologických aktivistů zažívala po minulém summitu ve Varšavě. Varšavský summit neukázal žádnou progresivní vizi vývoje politik v oblasti energetiky, což klimatické aktivisty silně zarmoutilo. Co ale lze očekávat, pokud ani pařížský summit nenabídne žádnou vizi?

Zřejmě dojde v prvé řadě k radikalizaci hnutí. Spousta aktivistů nebude chtít nadále čekat na dobrou vůli politiků. Jedno z hesel minulých protestů během kodaňských jednání bylo „Změňte systém, ne klima.“ Pokud politici nevyjdou ekologům vstříc, dočkají se zřejmě razantní odpovědi. Aktivisté se pokusí změnit systém sami.  

Pravděpodobná je i předpověď, že se lidé z klimatického hnutí pokusí získat podporu i v jiných sférách. Jednou z možností jsou různá sociální hnutí, která v posledních letech protestují proti politice škrtání veřejných výdajů. Mezi další spojence mohou patřit humanitární organizace, které pracují s lidmi z globálního jihu. Jižní státy jsou konfrontovány s důsledky klimatických změn již nyní, proto mohou být přirozeným partnerem pro klimatické hnutí. Co z takových případných spojení vzejde, uvidíme v budoucnu. 

Klíčová slova: klimatické hnutí, energetická politika, Pařížský summit

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.