04.05.2014 12:59


Kolik stojí návštěvníky letní festival? Vyjde jako menší dovolená v Česku

Autor: Martin Bláha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Po celé České republice se přes letní měsíce koná nespočet hudebních festivalů. Organizátoři lákají na velká jména kapel a slibují spoustu zábavy. Letní festival ovšem pro návštěvníka není žádná levná záležitost. 

Brno - Mnoho studentů by celé léto chtělo jezdit po nejrůznějších hudebních festivalech, což je ovšem pro většinu z nich nereálné. Návštěvníci musí zaplatit dopravu, vstupenku, kemp a občerstvení. Jeden větší festival vyjde finančně podobně, jako skromnější týdenní dovolená v Česku.

Rock for People za čtyři tisíce

Například na jednom z největších českých festivalů Rock for People za vstupenku zakoupenou na místě zákazník zaplatí 1990 korun. Stanové městečko loni stálo návštěvníky 80 korun za den, jelikož se jedná o třídenní festival, kemp vyšel na 240 korun. Letos cenu stanového městečka organizátoři zatím nezveřejnili. Ti, kteří nejsou přímo z Hradce Králové, se musejí na festival také nějak dopravit. Ovšem ani festivalové parkoviště není zdarma a návštěvníci za něj zaplatí 150 korun (cena je stanovena na celý festival, nikoliv jen na jeden den jako v případě stanování). Také se do konečné ceny musí započítat nafta. Další možností je cesta vlakem. České dráhy minulý rok připravily speciální akci s názvem „Vlakem na letní festivaly“.  Na vybrané hudební festivaly měli návštěvníci s platnou vstupenkou slevu na jízdném. Fanoušci také musejí na letním festivalu něco jíst a pít. Jednodenní občerstvení vyjde festivalové hosty okolo 400 – 500 korun, záleží, jak moc se stravují. Sečteno a podtrženo, letní festival provětrá zákazníkovu peněženku nejméně o 4000 korun (cena je pouze orientační, záleží na mnoha okolnostech, jako je vzdálenost místa bydliště atd.). To potvrzuje i návštěvnice festivalu Benátská noc Hana Vojtíšková. „Nevím kolik přesně jsem za festival utratila, ale počítám tak okolo tři a půl tisíce korun. Platila jsem za jídlo a pití na celý den. Během dne také byly obrovská horka, tak jsem si chodila točit obyčejnou vodu, jinak bych utratila ještě mnohem více,“ říká Vojtíšková.

Naopak pořádat festival také není žádná levná záležitost. Organizátoři musí zaplatit všechny kapely, místo konání, nejrůznější povolení, zajistit parkování či hygienické zázemí. „Myslím si, že vstupné na festivaly určitě není nikterak velké, když se vezmou v potaz náklady na organizaci. Ušetřit se také dá na jídle a pití, návštěvníci si mohou vařit například sami v kempu. Na festivalech také docela často hrají zahraniční kapely a vidět jejich samostatný koncert by vyšlo ještě dráze, než si je poslechnout na festivalu,“ říká studentka ekonomie Aneta Havičová.

Slevy s ISIC

Pro studenty, kteří mají kartu ISIC, někteří organizátoři festivalů připravili slevy na vstupném. Například na Colours of Ostrava studenti zaplatí o 10% méně, než je cena vstupenky a na Keltské noci jim vstupné vyjde o 50 korun levněji než je normální cena. Přehled všech letních festivalů s ISIC slevou se dá nalézt na stránkách společnosti ISIC.

Dopředu nebo až na místě?

Další možností, jak se dají peníze na vstupném ušetřit, je včasné zakoupení vstupenky.  Téměř všechny letní festivaly nabízejí zvýhodněné vstupné již nyní. Platí zde přímá úměra. Čím blíže datu festivalu si návštěvníci kupují vstupenky, tím je lístek dražší. Zcela neekonomické je kupovat si od organizátorů vstupenku až na místě festivalu. Jiný případ je zakoupení vstupenky od lidí, kteří mají lístek a chtějí ho prodat na poslední chvíli. Určitě se v tomto případě vyplatí smlouvat a tím pádem se dá ušetřit i několik set korun. Ovšem návštěvníci by si měli dát pozor na podvodníky a vždy si zkontrolovat platnost vstupenky. Existují ovšem i další možnosti levnější vstupenky. Například festival České hrady nabízí snížené vstupné pro děti do dvanácti let. Na řadě festivalů se také dají uplatnit množstevní slevy. Levněji se dají koupit lístky s průkazem ZTP.

Přehled všech cen vstupného lze nalézt na oficiálních webových stránkách každého festivalu.

Klíčová slova: letní festivaly, ekonomika, peníze, Rock for People, Benátská noc, slevy, ISIC

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.