08.03.2016 21:49


Kolik stojí šance přijetí na vysokou školu

Autor: Kateřina Paraiová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Pokud lidé chtějí studovat na vysoké škole a nejsou si jistí, že se tam dostanou, je třeba začít šetřit. Nejenže zaplatí poplatek za podání přihlášky, aby zvýšili svou šanci na úspěch. Absolvují také několik termínů národních srovnávacích zkoušek, a za to vše se platí. Vysoká škola se tedy může prodražit, zvlášť pokud se na ni ani nedostanou.

Brno - Po střední škole si mnoho maturantů podává přihlášky na vysokou školu. Málokdy si ale podávají pouze jednu přihlášku s tím že přijetí mají jisté. Dostat se na vysokou školu a mít nějakou reálnou pravděpodobnost, že se to podaří, vyjde celkem draho. Většina univerzit požaduje Národní srovnávací zkoušky (NSZ) společnosti SCIO nebo si vytváří vlastní testy. Takže kromě samotné přihlášky zaplatí ještě za zkoušky, které pro jistotu vaši a hlavně vaší rodiny absolvují taky víckrát.

Příprava na vysokou školu. Foto: Kateřina Paraiová

Cena přihlášek se pohybuje od tří set do šesti set korun. Každá fakulta si částku přihlášek upravuje podle svého. Dalším faktorem, který ovlivní výši přihlášky, je forma platby, zda formulář odevzdáte písemně nebo jako e-přihlášku. Tento rozdíl se pohybuje kolem třiceti korun. Elektronickou formu přihlášek používá například Masarykova univerzita.

Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL) si za jednu přihlášku účtuje 580 korun. Ke splnění přijímaček musíte napsat testy Obecních studijních předpokladů (OSP) a Základů společenských věd (ZSV). To znamená, že k poplatku za podání přihlášky si můžete připsat částku za dva testy společnosti SCIO. UPOL svým uchazečům nabízí jeden termín SCIO testů zdarma. Některé školy to však nenabízí, a to například Univerzita Karlova (UK) nebo Masarykova univerzita (MU).

Právnická fakulta

MU

UK

UPOL

Cena přihlášky v Kč

400,-

580,-
530,- e-přihláška

580,-

Pokud za každou cenu chce být maturant právníkem a je mu celkem jedno, kde bude studovat, ale hlavně že budete, jenom za přihlášky zaplatí něco málo přes patnáct set. 

Nejdražší položkou celého přijímacího řízení jsou pravděpodobně zkoušky SCIO. Jde hlavně o to, že zkoušky absolvují uchazeči vícekrát ve snaze docílit co nejvyššího percentilu, přičemž každý nový termín znovu platí. Tam kromě samotných testů, kde nejlevnější stojí téměř čtyři sta padesát korun, si můžou ti nejistí zaplatit kurzy, které by jim měli samotné zkoušky pomoci úspěšně absolvovat.

Když absolvent nechce docházet na lekce kurzů, další variantou jsou cvičebnice, které  pomohou s řešením úloh z pohodlí domova. Cena učebnic se pohybuje od necelých čtyř set až po dvanáct set korun. Pro klid duše se dají  zakoupit balíčky, ve kterých se nachází různé kombinace online a prezenčních kurzů spolu s cvičebnicemi. Cena prezenčního kurzu vyjde na necelé čtyři tisíce, existuje ovšem i kurz přímo na práva, jehož cena je necelých deset tisíc.

Jako modelový případ nám slouží student, který chce studovat práva. Ten zaplatí patnáct set za přijímačky, devět a půl tisíce za přípravný kurz, dva termíny na SCIO, což je osm set osmdesát korun. Celkově tedy můžeme hovořit o necelých dvanácti tisících. Dostat se na vysokou školu se tedy může celkem prodražit.

Klíčová slova: přijímačky, scio, peníze, vysoká škola, přihlášky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.