11.04.2016 23:42


Koloběžek jezdí po Brně i dalších městech čím dál víc

Autor: Michaela Benešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nový trend pro dospělé je tu. Lidé nejezdí do práce na kole či hromadnou dopravou, ale na koloběžce. V mnohém koloběžka předčí ve městě auto, uživatelé jejím použitím navíc šetří životní prostředí a náklady za dopravu. Někteří je využívají pouze na zlepšení fyzické kondice. Své místo letos dostaly koloběžky i na festivalu For Bikes, který je jinak primárně určený pro cyklisty.

Brno – Každý ji zná ze svého dětství a mnoho lidí ji používá i v dospělosti. Řeč je o koloběžce. Malé lehké vozítko, na které nepotřebujete žádné speciální schopnosti ani výbornou kondici. Lidé ho využívají nejen na přepravu po městě, ale i o víkendech na výlety. Své o nich ví i Petr Mejsnar, který se živí jejich prodejem. Potkat ho můžete v prodejně Cyklospeciality na ulici Hybešova, kde každou středu odpoledne radí ohledně koloběžek. Koloběžky se v obchodě dají i zapůjčit.

 Petr Mejsnar na jedné ze svých koloběžek.Foto: Michaela Benešová

Jak jste se dostal ke koloběžkám?

Bylo to víceméně náhodou. Zaujaly mě jako zajímavý a levný dopravní prostředek do města. Až pak se z toho stala vášeň, koníček a později i výdělek.

Jak dlouho se v tomto prostředí pohybujete?

Teprve necelých pět let. Od roku 2011 jsem měl deset svých koloběžek a zkusil nespočet dalších.

Od kdy pozorujete nárůst uživatelů koloběžek?

Pět let zpátky jsem začal potkávat pár nadšenců, v roce 2012 jsme spolu začali komunikovat na stránce Facebook. Velký boom přišel přibližně v roce 2014, přičemž uživatelů neustále přibývá. Ale to platí pro Brno. Třeba v Rožnově pod Radhoštěm jezdí lidé na koloběžkách již přes čtyřicet let. Nyní se z toho stává ovšem masový trend po celé České republice a koloběžkáři se rozšiřují i do dalších států. 

Takže koloběžky nejsou podle vás jen český trend?

Hodně se prosazují v Německu, Rakousku, na Slovensku i jinde. Nicméně si myslím, že v České republice má koloběžka největší tradici a všichni je znají minimálně z dětství. V zahraničí tomu tak není. Naopak mě i po letech, co na koloběžce jezdím, překvapuje, že i nyní potkáte člověka, který vidí dospělou koloběžku snad prvně v životě.

Jaký je počet českých výrobců?

Výrobci tu opravdu rostou jako houby po dešti. Někteří začínají od píky, a jiní přidávají k výrobě kol segment koloběžek. Výběr byl určitě před lety o něco jednodušší, ale konkurence posunuje vývoj dopředu. Uvidíme, co na to trh. Budoucnost menších výrobců bych viděl ve specializaci.

Jaké jsou současné trendy v koloběžkách?

Za poslední roky šla nahoru hlavně kvalita. Tradiční výrobci dnes nabízejí opravdu výborné koloběžky postavené na kvalitních komponentech. Trendem letošního roku jsou určitě barvy, alespoň co jsme viděli na veletrhu For Bikes, a rovněž použité materiály rámů – vedle oceli se rozšiřuje hliník a karbon.

Jakou koloběžku byste doporučil začátečníkovi na ježdění do práce po městě?

Na městské prostředí mi přijdou ideální koloběžky se šestnáctipalcovými koly. Jsou dostatečně rychlé, obratné a zároveň skladné. Pokud se ještě dají složit, je to příjemný bonus navíc. Záleží samozřejmě na konkrétním povrchu, infrastruktuře a vzdálenosti, kterou bude začínající koloběžkář překonávat. A také jestli bude kombinovat koloběžku s MHD.

Klíčová slova: Brno, trend, kolo, koloběžky, doprava, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.