27.03.2020 16:07


Komentář: Babišovy výroky jsou exemplárním příkladem karmy

Autor: Tomáš Pánek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Premiér Andrej Babiš predikoval, že Česko nebude mít ekonomické problémy a pokud by náhodou nastaly, pokryjí to investice. Podíl investic ve státním rozpočtu není ale dlouhodobě dostatečný.

Vláda Andreje Babiše podcenila podíl investic ve státním rozpočtu, autor: Wikipedia commons

Není tomu tak dávno, co Andrej Babiš prohlašoval, že žádná krize nebude a lidem nikdy nevezme peníze jako ODS a Kalousek. Mimořádný stav si vyžádá škrty, se kterými nezdolný premiér nepočítal. Celosvětovou pandemii v takovém rozsahu nemohl předvídat nikdo, nicméně sebereflexe předsedy vlády za jeho předešlé výroky o ekonomice je opravdu na místě. Naštěstí pro něj může teď řešit problémy, za které u veřejnosti sklidí ovace a politické body.

V době ekonomického růstu vláda nezodpovědně navyšovala veřejný dluh a investice neboli kapitálové výdaje, měly být vyšší. Nutno říct, že z pohledu veřejného dluhu vůči HDP máme oproti státům jako Japonsko, Řecko nebo Itálie stále pohodlný polštář, jenž by ale mohl být i pohodlnější. V následujících měsících by se určitě hodil. Investice za uplynulý rok byly v porovnání s krizovými roky 2009 a 2010 menší, což jen odpovídá tomu, že vláda v rámci státního rozpočtu položku investice opravdu podcenila.

Po ekonomické vsuvce se můžeme dostat k meritu věci. PR tým Andreje Babiše ví, že lidský mozek má v oblibě zapomínat, spíše si chce vybavit pozitivní a radostné chvíle než se zabývat čísly, kterým ani nerozumí. Proto se Andrej Babiš tolik ohání grafy, čísly, procenty a podíly. Například o investicích v roce 2019 může Babiš říct, že se oproti roku 2018 zvedly o polovinu, což zní samozřejmě jako rapidní nárůst, nicméně pravdou zůstává, že se investovalo méně než v letech ekonomické krize. Kombinací těchto ukazatelů dosáhne efektu, že lidem zamýšlené sdělení podsune a vyzní tak, jak se premiérovi hodí.

Kalousek jako strašák ve skříni

Mnoho oborů se dostalo do svízelné situace. Jsou zavřené některé obchody a továrny. Restaurace a hospody se snaží pracovat v nouzovém režimu, kdy propad tržeb dohánějí rozvozem a take-away okénkem. Nicméně štamgasti, tahouni českých hospod, mají utrum, nemohou si sednout ke svému oblíbenému stolu a nechat tak v hospodě peníze za svůj milovaný půllitrový poklad. Všechny zmíněné aspekty jsou pouze jedním z prvků ekonomiky a jelikož jsou lidé zavření doma, příliš si neuvědomují následky do budoucna. Raději přemýšlí o tom, jak rozšíří sbírku seriálů, které už na Netflixu viděli nebo jakou challenge dnes pokoří.

Slevy na jízdném, které si díky premiérovi vybudovaly pověst, že tu s námi zůstanou navždy, budou společně s Účtenkovkou na ráně jako první. Zatím je mezi lidmi klid. Nicméně je už teď jasné, že spoustu drobných podnikatelů bude řešit existenční problémy, stejně jako lidi, kteří žijí od výplaty k výplatě. Nechci být prorokem špatných zpráv, ale po koronavirové krizi nás čeká krize ekonomická. Pokud už má nyní kabinet premiéra problémy s řešením epidemiologické krize, následnou ekonomickou krizi bude řešit z pozice odpadlíků. Předseda vlády si konečně vyzkouší nelehkou pozici, ve které se budou utahovat opasky stejně jako za Miroslava Kalouska. Momentální dění lze chápat jako exemplární příklad karmy. Pane premiére, boží mlýny melou pomalu, ale jistě!

Klíčová slova: Babiš, ekonomika, krize, investice, dluh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.