08.04.2020 13:16


Komentář: Koronavirová krize si žádá rychlá řešení. Ty nás ale mohou popostrčit blíž k technologiím

Autor: Sára Jeschkeová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Spekuluje se o větší finanční krizi než byla ta v roce 2008, odjinud zase zaznívá, že se v budoucnu nezmění vůbec nic. Scénářů, co svět po koronavirové pandemii čeká, existuje spousta. Experti se předhánějí v odhadech, jak se situace projeví v ekonomice, podnikání a na trhu práce, jiní vyzvihují možnost jednotlivců zpomalit a přehodnotit svůj život. Jednou z předpovědí je i to, že výsledkem koronavirové krize bude i změna přístupu k technologiím.

Práce z domova je jedno z témat současné koronavirové krize. Foto: Pixelbay

Od 11. března vláda v souvislosti s rostoucí koronavirovou krizí postupně vydávala nařízení – v následujících dnech zavřela školy, restaurace a většinu obchodů, nakonec i hranice země. A opatření se začala rychle projevovat v životech jednotlivců.

I firmy musely na situaci rychle reagovat, přehodnocují stávající strategie podnikání, pozastavují provoz, řeší výpadky dodavatelů, osekávají rozpočty nebo řeší, jak a jestli vůbec můžou nechat zaměstnance pracovat z domu. Lidé, kterých se finančně dotkne krize, dost možná zkrouhnou svoje potřeby pouze na nákup zboží, které nezbytně potřebují, což se opět negativně promítne do některých odvětví. Aspektů, které hrají v ekonomické stránce roli, je ale nespočet. Důležité je, že se kvůli propojenosti ekonomiky negativně projeví téměř na všech frontách, a hned po firmách je pocítí i sami jednotlivci.

Nejistota vládne i ve školství - stále není jasné, dokdy školy budou uzavřené a neví se ani, jaká bude konečná podoba maturit. V některých školách postupně zavádí online výuku z domu. Žáci a hlavně učitelé se ze dne na den učí pracovat s novými nástroji, jak vyučovat online. Česká televize krátce po uzavření škol přišla s pořadem UčiTelka, který má pomoct školákům prvního stupně s učením z domu.

Tohle celé může přinést změny jak ve školství, firmách i společnosti celkově – svět bude dost možná víc a víc zjišťovat, že využívání technologií není strašákem, ale spíš něčím, co nám může ulehčit život a může nám pomoct svět propojit a zefektivnit. Právě technologie a nutnost rychlého přizpůsobení a řešení problémů  jsou jednou z pozitivních věcí, které koronavirus může přinést.

V koronavirové krizi se totiž role technologií ukazuje nejvíc, ať už je to telefon, kterým můžeme zavolat babičce, abychom ji povzbudili v nelehké situaci, nebo bezkontaktní platby, díky kterým nám můžou bezpečně doručit zásilku přes internet. V byznysu, školství i běžné lidské komunikaci i přes omezení hledáme další a další cesty, jak částečně fungovat alespoň online, když už není možné se setkat.

A zatímco dřív byly některé změny jako třeba online výuka něco, co možná bude stát za vyzkoušení někdy v budoucnu, dneska je to nevyhnutelná věc, kterou je třeba vyřešit během pár dní. Stejně tak na home office najednou přechází i zaměstnanci, kteří nikdy předtím z domova nepracovali, třebaže jim to náplň práce dovolovala. Tlak krize nás najednou nutí dělat i věci, do kterých se nám předtím moc nechtělo.

Ať už jde o vládu, podnikatele nebo tisíce lidí, kteří doma šijí roušky, které nikdy předtím nevyráběli, většina opatření i řešení funguje tak trochu na metodě pokus a omyl. Krize nás nutí rozhodovat se a měnit teď a tady, s minimem informací a ve ztížených podmínkách. O vzniklé situaci totiž pořád víme dost málo, nezbývá tedy,  než ji zkusit řešit alespoň nějak.

Nevíme, jaké budou celkové dopady a jak vážná situace nakonec bude. Je jasné, že tahle doba může být příležitostí pro lidi, kteří na situaci zvládnou rychle a pružně reagovat a řešit problémy ostatních. Pozitivním aspektem totiž přes to všechno zůstává, že nás situace donutí řešit problémy, ke kterým bychom se jinak nedokopali další roky. Dost možná získáme na řešení problémů nové nástroje a získáme hromadu zkušeností. A ze změn, třeba těch technologických, které přijdou v těhle dobách jako odpověď na koronavirovou krizi, bude snad možné těžit dál do budoucna.

Klíčová slova: koronavirus ekonomika budoucnost technologie změna krize

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.