06.11.2020 18:35


Komentář: Neprofesionalita, novodobé synonymum pro Českou televizi

Autor: Mikuláš Stoklasa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Hrad neumožnil České televizi natáčet jmenování nového ministra zdravotnictví. K tomu všemu ji nařknul z neprofesionality po tom, co došlo k výpadku signálu, který přebírala od České tiskové kanceláře. Skutečně zvláštní přístup, dovolit jednomu veřejnému médiu natáčení, ale druhému nikoliv.

Logo České televize

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Lidé začali čím dál více používat slovíčko neprofesionalita. Především se rozmohlo u nejvyšších státních činitelů. Tímto slovem označil Českou televizi hradní kancléř Vratislav Mynář, když jí vypadl signál během přímého přenosu jmenování nového ministra zdravotnictví prezidentem republiky.

První vtipnou poznámkou je, že kancléř Mynář toto sdělení uvedl v pátečním dopise adresovaném generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi. Samotný dopis se rovněž objevil na webových stránkách Hradu, a to mnohem dříve, než dorazil do ČT. Asi někde vypadl signál v komunikaci.

Ještě vtipnější je potom ta skutečnost, že v dopise nebyla uvedená zásadní informace. České televizi nebylo umožněno projev prezidenta a jmenování nového ministra zdravotnictví natočit, ačkoliv o to opakovaně žádala. Musela tedy přebírat signál od České tiskové agentury.

Jsou tedy dva způsoby vysvětlení. Buď Česká televize situaci skutečně nezvládla, nebo se vedení Hradu znovu snaží shodit postavení veřejnoprávní televize. Skutečnost, že se nejedná o první případ, kdy nejvyšše postavení lidé ve státě urazili a zpochybnili práci veřejných médií, zejména pak České televize, spíše nahrává druhé možnosti.

Trochu zvláštní přístup Kanceláře prezidenta republiky, kdy dovolí vstup jednomu veřejnému médiu, ale druhému už nikoliv. Podle slov mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka měla ČT dostatek času pohlídat si technickou stránku přenosu. A aby toho nebylo málo, snažil se zdůraznit neprofesionalitu ČT tím, že uvedl o kolik minut byl záznam v televizi opožděn.

Jestlipak se tomu nedalo zabránit už předem. Pokud Hrad povolí natáčení jednomu veřejnému médiu, nevidím důvod, proč by to mělo být u druhého jinak. Ačkoliv současná situace by napovídala, proč nebylo České televizi vyhověno, tak o tom, že je to z důvodu právě koronavirových opatření, nepadlo v Mynářově dopise ani slovo.

Pokud ČT nemohla natočit událost jmenování ministra vlastními prostředky, a musela se spolehnout pouze na převzetí signálu od ČTK, vidím jako velmi pravděpodobné, že v tomto přenosu může nastat jakákoliv chyba. Živé vysílání, jež provozovala Česká tisková kancelář, nepochybně splňuje nároky pro internetové, ale těžko říct, zdali splňuje i nároky pro televizní vysílání. Použití signálu z internetového vysílání na to v televizi je nestandardní a samotný přenos může být vysoce rizikový. 

Přístup Hradu vůči veřejnoprávním médiím je skeptický už několik let. Možná je to i kvůli problémům, na které tato média upozorňují, jako je například stále chybějící nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky kancléře Mynáře. Údajná neprofesionalita, jak se zdá, není jen záležitostí České televize.

Klíčová slova: Česká televize, Hrad, ministr

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.