12.03.2020 08:10


Komentář: Rozpoutat pandemii nebo položit ekonomiku, to je oč tu běží

Autor: Tomáš Pánek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nový druh koronaviru naplno odhalil slabé stránky globální ekonomiky. Stojí před námi nové výzvy, kterým jsme dosud nečelili.

Koronavirus může být spouštěčem další ekonomické krize

Finanční svět se každým dnem probouzí do nejistoty. Není divu, obdobnou situaci investoři mohli zažít, když vypukla španělská chřipka v roce 1918, nicméně trhy po první světové válce nebyly oproti dnešním zdaleka tak rozvinuté a provázané. Krize, které jsme od španělské chřipky zažili, byly spuštěny vždy elementem z ekonomiky, ať už proběhly světové finanční krize nebo ropné šoky. Nyní stojíme před epidemiologickým spouštěčem a úplně novou situací.

Jednotlivá nařízení napříč Evropou jsou nesystémová, někdo zakáže vstup Italům do země, jiný zavře město, třetí počká, jak se situace vyvine. Mohli bychom čekat, že všemocná evropská unie začne systematicky konat. Zatím ale nepřichází žádná nařízení shora a europoslanci tak promrhávají možnost, jak zlepšit v očích euroskeptiků svůj obraz. Představitelé evropských států pak vystupují na tiskových konferencích, kde si sahají na nos, pusu nebo olizují prst, aby mohli otočit stránku ze svého výstražného projevu. Znovu olíznout prst, otočit stránku a jedeme dál!

Světová zdravotnická organizace vyhlásila stav pandemie, státy zavádějí neekonomická opatření a nervozita stoupá. Potom, co si lidé uvědomí, že nějakou dobu zůstanou s dětmi doma a nebudou moci jet na hory do milované Itálie, mohou se začít ptát. Otázky typu, kde na tenhle večírek vezmeme peníze, nezávidím žádné vládě, ale situaci je potřeba řešit.

A znovu se dostáváme k provázanosti globální ekonomiky. Akciové indexy po celém světě padají. Co to ale znamená pro mě? Pokud padají akciové indexy, znamená to, že investoři chudnou a nemají tak zrovna pomyšlení na koupi nového auta. Pokud jste zaměstnanec firmy Škoda auto a akcionář má v oblibě  vozy škodovky, máte zaděláno na problém. Investor si nekoupí nové auto od vás, vy budete z firmy propuštěn, protože nebude poptávka po výrobě. Kruh se opět uzavírá.

Na stejném principu krvácí firmy, které jeden díl do stroje nechávají montovat v Číně. Pokud se v největší montovně světa zastaví výroba, automaticky se součástky nedostanou nikam, protože na Číně jsou všichni závislí. Možná se do příště poučíme, a přece jen budeme mít záložní plán.

Zastavit ekonomiku na čtrnáct dní by byla sebevražda, ale opatření vlády zavést musí. Jestli se jimi lidi budou řídit, ukážou čísla nakažených. A stejně jako evropští politici, co nedokážou potlačit olizování prstů, ani lidé nebudou chtít slevit ze svých pohodlných životů, samozřejmě dokud vir nebude u nich v obývacím pokoji. Přece jen nemusíte být cílová skupina koronaviru, ale mějte prosím úctu i ke starším a zranitelnějším osobám. Trochu respektu by si ostatní lidé zasloužili.

Klíčová slova: koronavirus, ekonomika, finance, globalizace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.