31.03.2012 13:58


Konec března je čas daňových přiznání

Autor: Jakub Dohnal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Finanční úřady jsou plné lidí, zdravotní pojišťovny a sociální správy prodlužují pracovní dobu. I to je obrázek typický pro závěr měsíce března.

 

Lidé na podatelně finančního úřadu.Uherské Hradiště  Čeští daňoví poplatníci musí do konce března podat na finanční úřad daňové přiznání. Značná část populace si každoročně nechává tuto občanskou povinnost na úplně poslední chvíli. „Daňové přiznání podávám vždy s předstihem. Teď jsem ale musela hlídat čtyři nemocné vnuky a přiznání jsem začala vyplňovat až v pondělí,“ přiznala Miloslava Obdržálková. V pátek tedy bylo na úřadech rušno.  „Dneska je to fofr a kolem poledne čekáme  nejvíc lidí,“ řekla úřednice Věra Křápková z Finančního úřadu v Uherském Hradišti. 

Letos však mohou Češi zmíněný daňový formulář odevzdávat až do 10. dubna. Poslední březnový den totiž vychází na sobotu, a proto dle zákona o správě daní a poplatků platí lhůta pro odevzdání daňového přiznání až do pondělí 2. dubna. Pět pracovních dnů ho pak lze ještě podávat s opožděním. Poté ale už následují sankce stanovené daňovým řádem. „Teď podávám přiznání za obec Medlovice, ale soukromě je odevzdávám vždy na poslední chvíli a někdy i po termínu,“ uvedla při čekání na úřadě Miroslava Náplavová.

Specifickými pravidly se řídí lidé, kterým řeší přiznání daňový poradce. Pro ně platí konečný termín odevzdání až do 11. července.

Kromě finančního úřadu však bylo rušno i na sociální správě a ve zdravotních pojišťovnách, kam musí odevzdávat formuláře osoby samostatně výdělečně činné. Například pobočka Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR v Uherském Hradišti fungovala i v pátek, kdy měla mít zavřeno. I přestože jsou úřady v Uherském Hradišti strategicky rozmístěné a dělí je od sebe pouze pár minut chůze, berou si lidé často kvůli jejich návštěvám volno. „Než bych se o pauzách snažil doběhnout tam a zase zpátky, vzal jsem si na celý den dovolenou. Zajdu na všechny úřady a navíc mi zbude čas navštívit třeba lékaře,“ řekl Pavel Habarta.

Klíčová slova: Daně, daňové přiznání, finanční úřad

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.