17.11.2018 20:39


Konec doby plastové je zatím v nedohlednu

Autor: Ondřej Mazoch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Debata, módní přehlídka, dražba nebo výstava. I těmito způsoby se snaží zacílit Kancelář evropského parlamentu a Svaz moderní energetiky na mladé lidi. Společným tématem je přitom problematika plastové stopy a nahrazení výroby alternativními zdroji.

Autor: Ondřej Mazoch

Výstava z recyklovaného plastu

Brno – Jakým způsobem omezit plastovou výrobu a spotřebu ve světě? Především tomuto tématu se věnovala diskuze, kterou pořadatelé rozdělili do dvou částí. V obou přitom vystoupili tři řečníci. První debaty se účastnili europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09 a STAN), designérka Anna Marešová a aktivista z hnutí Duha Ivo Propáček.

Hovořilo se o možnostech, jakými můžou státy, nadnárodní firmy nebo jednotlivci přispět k omezení produkce a spotřeby plastových výrobků. Každý z vystupujících měl přitom možnost přidat svůj profesní pohled na věc. Podle Niedermeyra by měla být Evropská unie průkopníkem v omezení plastů. „Evropský parlament už omezení některých výrobků schválil. Jedná se ale o direktivu, jednotlivé členské země ji tedy ještě musí zařadit do svého právního rámce,"řekl.

Z druhé trojice dostala největší prostor Klára Hálová ze společnosti Karlovarských minerálních vod. Ta hovořila o problematice nápojových obalů, zálohách na plastové lahve, plechovky, nebo o „matonkovodu“. Jako poslední se na pódiu objevili bloger Alvin Korčák a módní návrhář David Sebera. Druhý jmenovaný svou kolekci představil na přehlídce v druhé části večera. Jejím hlavním tématem je propagace feminismu. „Dnes budeme mít na přehlídce devět modelů. Čtyři z nich pak půjdou do dražby," informuje Sebera.

Módní přehlídku uspořádala nadace Veronica, jejíž aktivity se soustředí na ochranu krajiny a životního prostředí na Moravě. Samotná přehlídka byla součástí většího projektu Dobročinných obchodů. „Do těchto obchodů nám lidé darují věci a my je potom prodáváme. Peníze z prodeje rozdělujeme skrze granty na projekty v Brně a Jihomoravském kraji. Z prodejen samozřejmě vzniká také textilní odpad což nás přimělo k uspořádání této akce. Cílíme tím na návrháře, aby odpad zpracovali," vysvětluje ředitelka nadace Helena Továrková.

Stejně jako peníze z prodeje, i výtěžek necelých pěti tisíc z dnešní dražby poslouží zatím nespecifikovanému ekologickému projektu. „Dražbou jsme chtěli dosáhnout výsledku alespoň desíti tisíc korun, což se tentokrát nepovedlo. Ze zkušenosti ale mohu říct, že se nám lidé občas ozvou až později. Celková suma nakonec mnohdy přesahuje i dvacet tisíc,“ dodává Továrková.

Klíčová slova: Ekologie, Plasty, Módní přehlídka, EU

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.