30.03.2019 14:08


Konec střídání času na dohled? Rok 2021 nemusí být poslední

Autor: Kateřina Vajsová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Poslanci Evropského parlamentu v úterním hlasování většinově podpořili směrnici zrušení střídání letního a zimního času. Poslední rok střídání času měl být původně ten letošní. Hlasováním europoslanci datum posunuli na rok 2021. Za tuto dobu by se měly členské státy domluvit, který čas si ponechají, aby nedošlo ke zmatkům a zkomplikování mezinárodního obchodu.

Praha – Ukončení sezónního střídání času ze zimního na letní je díky hlasování v Evropském parlamentu o krok blíže. Europoslanci v úterý odhlasovali své stanovisko pro další jednání s členskými státy, tedy s Radou Evropské unie. Každoroční posun hodinek by tak mohl skončit v roce 2021.

Poslanci odhlasovali prodloužení směrnice z původního roku 2019, aby kvůli překotným změnám a nekoordinovanému přestupu jednotlivých zemí na různé časy nedošlo k narušení evropského trhu.

Podle vyjádření mluvčí vlády České republiky Jany Adamcové Rada EU zatím o stanovisku Evropského parlamentu nejednala a ukončení sezónních změn času od 1. dubna 2021 tedy nepotvrdila.

Mezi členskými státy Evropské unie jsou nejasnosti, jak budou státy zařazovány do časových zón. Různé časové zóny v Evropě by mohly komplikovat jednotný trh. „Česká republika mnoho těchto pochybností sdílí a předtím než bude moci přijetí návrhu podpořit, tak bude nutné vše řádně prodiskutovat a vyjasnit si technické parametry návrhu,“ uvedla Adamcová.

Je tedy možné, že tato směrnice není ve své konečné podobě a nedá se s jistotou určit, kdy se střídání času zruší.

Jak vyplývá z různých anket, proti střídání času je velká část společnosti. K ní se řadí i mnoho lékařů, nejen u nás, ale i v zahraničí. Změny času prokazatelně ovlivňují zdraví. „V pondělí a úterý po jarní změně času se riziko srdečního infarktu zvýší o deset procent. Při podzimní změně naopak o deset procent proti normálu klesne,“ informuje ve výzkumu Alabamské Univerzity v Birminghamu lékař a profesor Martin Young. Z tohoto výzkumu vyplývá několik teorií, proč se tak děje.

Důvodem může být nedostatek spánku, narušení denního cyklu nebo pomalá reakce imunitních buněk těla. Odborníci proto doporučují před změnou času vstávat o chvíli dřív, dát si plnohodnotnou snídani a zacvičit si. To pomůže tělu lépe si zvyknout na náhlou změnu.


Česká republika – Ukončení sezónního střídání času ze zimního na letní je díky hlasování v Evropském parlamentu o krok blíže. Europoslanci odhlasovali v úterý 26. března své stanovisko pro další jednání s členskými státy, tedy s Radou Evropské unie. Každoroční posun hodinek by tak mohl skončit v roce 2021. Poslanci odhlasovali prodloužení směrnice z původního roku 2019, aby kvůli překotným změnám a nekoordinovanému přestupu jednotlivých zemí na různé časy nedošlo k narušení evropského trhu.

Podle vyjádření tiskové mluvčí vlády České republiky Jany Adamcové Rada EU zatím o stanovisku Evropského parlamentu nejednala a ukončení sezónních změn času od 1. dubna 2021 tedy nepotvrdila.

Mezi členskými státy Evropské unie jsou pochyby a nejasnosti jak budou státy zařazovány do časových zón. Různé časové zóny v rámci Evropy by mohly komplikovat jednotný trh. „ČR mnoho těchto pochybností sdílí a předtím než bude moci přijetí návrhu podpořit, tak bude nutné vše řádně prodiskutovat a vyjasnit si technické parametry návrhu,“ uvedla Adamcová.

Je tedy možné, že tato směrnice není ve své konečné podobě a nedá se s jistotou určit, kdy se střídání času zruší.

Jak vyplývá z různých anket, proti střídání času je velká část společnosti. K ní se řadí i mnoho lékařů, nejen u nás, ale i v zahraničí. Změny času prokazatelně ovlivňují zdraví. „V pondělí a úterý po jarní změně času se riziko srdečního infarktu zvýší o deset procent. Při podzimní změně naopak o deset procent proti normálu klesne,“ informuje ve výzkumu Alabamské Univerzity v Birminghamu profesor doktor Martin Young. Z výzkumu vyplývá několik teorií, proč se tak děje.

Viníkem může být nedostatek spánku, biologické hodiny (narušení denního cyklu) nebo pomalá reakce imunitních buněk těla. Odborníci proto doporučují před změnou času vstávat o chvíli dřív, dát si plnohodnotnou snídani a zacvičit si. To pomůže tělu lépe si zvyknout na náhlou změnu.

Klíčová slova: Změny času, střídání času, europarlament, 2019, jaro

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.