23.02.2020 12:10


Kontakt s lidmi je podle Čechů Zemanova nejsilnější stránka. Nedbá ale na důstojnost svého úřadu

Autor: František Trojan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Češi mají z působení Miloše Zemana v prezidentském úřadu smíšené pocity. Vyplývá to ze sociologického průzkumu, který v pondělí zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Výzkumníci se respondentů ptali, jaký mají názor na Zemanovu zahraniční politiku či zda plní funkce, které mu byly svěřeny Ústavou. 

Průzkum zveřejnilo v pondělí Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Česko – Lidé jsou v otázkách na působení Miloše Zemana v prezidentském úřadu rozdělení. Ukazuje to průzkum, který vyšel v pondělí 17. února. Respondenti na žádný z dotazů neodpověděli jednoznačně pozitivně či negativně. 

Spíše záporně hodnotili lidé Zemanovu aktivitu v zahraničí. Například pro Viléma Nekudu, který je Zemanův volič, jsou Zemanovy cesty do zahraničí nejdůležitější téma. „Myslím si, že by měl jezdit jak na východ, tak i na západ. Pokud pravidelně cestuje do Číny a do Ruska, měl by stejně cestovat i do Francie, Německa nebo do Kanady,“ řekl. Na Zemanovi si váží upřímnosti, kterou podle něj umí využít při řešení vnitropolitických problémů. 

Dalším tématem, ke kterému se dotazovaní vyjádřili spíše záporně, bylo to, jak Zeman dbá o vážnost úřadu. Pro Milana Moce, který u voleb nebyl, ale Zemana podporuje, jsou některé kontroverzní výroky hlavy státu špatně. „Se Zemanem souhlasím, nevadí mi, ale měl by se vyvarovat svých výroků. Myslím, že jeho i prezidentský úřad poškozují,“ řekl Moc. V úřadu si prý umí představit například Lubomíra Zaorálka, který má podle něj podobné názory, ale vystupuje více reprezentativně. V tomto kritériu vnímá Zemana negativně nejvíce lidí. 

Vilém Nekuda i Milan Moc jsou z Jinců. Obce ve Středočeském kraji, kde získal Miloš Zeman 62 procent hlasů. 

Za kladné naopak respondenti označili Zemanovo plnění svých ústavních funkcí. Oproti loňskému roku však respondentů, kteří v tomto bodu prezidenta hodnotí kladně, ubylo.

Mezi Zemanem a jeho předchůdci Václavem Havlem a Václavem Klausem jsou patrné rozdíly v tom, na jaké odpovědi respondenti odpovídali nejčastěji kladně. Václav Havel byl nejlépe hodnocen v tom, jak reprezentuje ČR v zahraničí, Václav Klaus zase v tom, jak dbá na vážnost a důstojnost úřadu. „Miloš Zeman má naopak nejlepší hodnocení v oblasti, v níž oba předcházející prezidenti České republiky měli výrazně nižší hodnocení, a tedy v tom, jak je v kontaktu s občany a zná jejich problémy,“ komentoval rozdíly Martin Spurný, který výzkum zpracoval. 

Výzkum probíhal od 11. ledna tohoto roku a týkal se celkem 1058 dotázaných. Sociologický ústav se výzkumem veřejného mínění o výkonu prezidentského úřadu zabývá dlouhodobě. 


Klíčová slova: Miloš Zeman, prezident, průzkum, veřejné mínění, CVVM

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Akilah | 06. 03. 2020, 05:56
Beloved, This will be Plants through Personal Treatment Promotions. Encounter conceals inside top quality which usually certificated by simply FDA may maintain a person and your current family members safety. Here we all wish to inform you that we have a lot of KN95 face face mask and medical three or more layers ply mask with nice rate. If you possess any rate of interest, please do not hesitate to allow us know, we are going to send you the rate regarding your variety referral. For information, make sure you visit our official site: www.face-mask.ltd Intended for wholesale speak to: candace@face-mask.ltd Thanks & Ideal relates to, Flora
Eric | 05. 03. 2020, 21:41
Cool website! My name’s Eric, and I just found your site - munimedia.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool. But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across munimedia.cz, what usually happens? Is your site generating leads for your business? I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace. Not good. Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.” You can – Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better! That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation. Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Wouldn’t that be cool? CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=munimedia.cz
Eric | 03. 03. 2020, 19:40
Hello munimedia.cz, People ask, “why does TalkWithCustomer work so well?” It’s simple. TalkWithCustomer enables you to connect with a prospective customer at EXACTLY the Perfect Time. - NOT one week, two weeks, three weeks after they’ve checked out your website munimedia.cz. - NOT with a form letter style email that looks like it was written by a bot. - NOT with a robocall that could come at any time out of the blue. TalkWithCustomer connects you to that person within seconds of THEM asking to hear from YOU. They kick off the conversation. They take that first step. They ask to hear from you regarding what you have to offer and how it can make their life better. And it happens almost immediately. In real time. While they’re still looking over your website munimedia.cz, trying to make up their mind whether you are right for them. When you connect with them at that very moment it’s the ultimate in Perfect Timing – as one famous marketer put it, “you’re entering the conversation already going on in their mind.” You can’t find a better opportunity than that. And you can’t find an easier way to seize that chance than TalkWithCustomer. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com now to take a free, 14-day test drive and see what a difference “Perfect Timing” can make to your business. Sincerely, Eric PS: If you’re wondering whether NOW is the perfect time to try TalkWithCustomer, ask yourself this: Will doing what I’m already doing now produce up to 100X more leads? Because those are the kinds of results we know TalkWithCustomer can deliver. It shouldn’t even be a question, especially since it will cost you ZERO to give it a try. CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to start your free 14-day test drive today. If you'd like to unsubscribe click here http://liveserveronline.com/talkwithcustomer.aspx?d=munimedia.cz
Eric | 03. 03. 2020, 13:59
Hey there, I just found your site, quick question… My name’s Eric, I found munimedia.cz after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well. So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything? Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever. That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes. Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste? Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry. But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket? You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW. Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site. You know, strike when the iron’s hot! CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better! That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them. Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility. Just this alone could be a game changer to make your website even more effective. Strike when the iron’s hot! CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do for your business – you’ll be amazed. Thanks and keep up the great work! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately! It even includes International Long Distance Calling. Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=munimedia.cz
Elina | 02. 03. 2020, 13:06
Hi, We're wondering if you track where munimedia.cz ranks in Google? Rank tracking is a great way to monitor where you stand in comparison to your competitors for hundreds/thousands of keywords. If competitors are gaining rankings you can then work on the strategies they use and find out what makes them rank higher. It's also important to look out for new competitors that enter the rankings. Check out this software that can keep track of all the keywords that you rank for, including ones you want to rank for: https://tracktherank.com Thanks, Elina