31.10.2020 21:14


Koronavirová krize znovu otevírá debatu o přijetí eura

Autor: Dominik Pohludka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Česká koruna od března letošního roku ztratila vůči euru téměř deset procent své hodnoty. Euro naopak v tomto období vůči dolaru posílilo. Koronavirová krize tak znovu otevírá debatu o přijetí eura.

Koronavirová krize otevírá debatu o přijetí eura. Zdroj: Pixabay.com

Brno – Česká koruna byla dlouhodobě stabilní měnou. Prudký propad zapříčinila v březnu epidemie koronaviru a s ní spojené utlumení ekonomiky. „Nástup koronakrize znamená pro všechny finanční trhy šok a s ním souvisí panika. Investoři se proto začali zbavovat koruny,“ řekl v online debatě Ľudovít Bán z Commerzbank.

Když se během léta začala vládní opatření rozvolňovat, koruna posílila. Na hodnotu z předkrizového období se však nedostala. Při nástupu druhé vlny na konci prázdnin zaznamenala česká měna opět okamžitý propad. „Je naprosto jasné, že koruna rozhodně není žádný bezpečný přístav, který by pomáhal komukoli v české ekonomice,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Podle Prouzy na jaře každý Čech pocítil, co znamená nemít euro. „Příkladem byla cena květáku a paprik, které se musely dovážet. Důvodů zdražování bylo několik, svůj podíl na něm však měl i propad koruny,“ popsal Prouza. V jarních měsících byla v Česku míra inflace nad třemi procenty, zatímco v eurozóně se pohybovala okolo 0,3 procenta.

Propad koruny v jarních měsících pocítily také firmy. „České dráhy měly dluh v eurech a vlivem pohybu kurzu musí na splátkách zaplatit o půl miliardy korun navíc,“ vysvětlil Prouza.

Ekonom Vladimír Pikora ve svém komentáři pro Reflex popsal, jak se s koronakrizí vypořádalo Česko ve srovnání se Slovenskem, které je součástí eurozóny. „Když se podívám na průměrný meziroční pokles průmyslu za prvních sedm měsíců roku, vidím v ČR menší propad než na Slovensku,“ uvedl Pikora. Dlouhodobě je vývoj v obou zemích podobný. „Euro v tom nehraje velkou roli. Kdybychom přijali euro, naše situace se dramaticky nezhorší. Já v euru nevidím žádnou výhru,“ napsal Pikora.

Přibývají platby eurem

Podle Bána dlouhodobě roste množství mezinárodních transakcí v eurech. Nárůst zaznamenal také u českých podniků, které stále více při vzájemných platbách upřednostňují euro před českou korunou. „V současnosti takto proběhne zhruba dvacet až pětadvacet procent plateb,“ popsal Bán.

Podle zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění zavedení eura odmítá většina Čechů. Ačkoli jeho odpůrců mírně ubylo, stále je proti přijetí 69 procent dotazovaných. Z toho 43 procent respondentů s jeho zavedením „rozhodně nesouhlasí“. Pro nahrazení koruny eurem je jednoznačně jen šest procent lidí, dalších třináct procent „spíše souhlasí“. Sedm procent dotazovaných neví, nebo na otázku nemá názor.

Klíčová slova: koruna, euro, koronakrize, ekonomika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.