22.03.2020 15:53


Koronavirus ochromil cestovní ruch, o práci může přijít až padesát milionů lidí

Autor: Tereza Hermanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Pandemie nového koronaviru drasticky dopadá na cestovní ruch. Podle Světové rady pro cestování a turistiku by mohlo o práci přijít až padesát milionů lidí. Mezi nejvíce ohroženými jsou cestovní kanceláře, hotely a letecké společnosti.

Cestovní kanceláře ruší veškeré zájezdy. Foto: Pixabay.

Brno – Jedním z nejvíce ohrožených sektorů trhu novým koronavirem je cestovní ruch, pro který může mít současná pandemie katastrofické důsledky. Světová rada pro cestování a turistiku vydala v úterý zprávu upozorňující na nastávající krizi. Denně podle ní přichází o zaměstnání přibližně milion lidí zaměstnaných v tomto sektoru. Celkově odhaduje, že by pandemie mohla zrušit až padesát milionů pracovních míst.

Podle průzkumů agentury Czech Tourism očekává většina z šesti set oslovených provozovatelů hromadných ubytovacích zařízení v letošním roce pokles poptávky zahraničních turistů v rozmezí od padesáti do sta procent. O něco optimističtější jsou očekávání u domácích turistů, kde podnikatelé očekávají pokles nejčastěji do padesáti procent.

Obdobná situace je i v zahraničí. Naprosto se nám zastavil chod kanceláře. Letní měsíce pro nás bývají stěžejní, zatím máme ale téměř všechny skupiny až do září zrušené. Nikdo navíc nemůže s jistotou říct, jak dlouho bude situace pokračovat, řekl manažer turecké cestovní kanceláře Travelshop Turkey Özcan Aytaç.  

Pro mnohé firmy představuje současná situace existenční riziko. Problém totiž nespočívá pouze v téměř nulové poptávce. Narychlo rušíme desítky akcí, ke kterým navíc naskakují stornovací poplatky. Tím se dostáváme do ještě větších problémů, uvedla Flavia Danes ze společnosti Clarity Travel.

Pandemie dopadá i na letecké společnosti, které ruší lety, odstavují letadla a propouštějí zaměstnance. Například rakouská společnost Austrian Airlines dočasně zastavila provozování všech pravidelných linek. České letecké společnosti Czech Airlines a Smartwings dočasně neprovozují žádné letecké spojení s Českou republikou. Od začátku března některé společnosti zcela ukončily provoz. Mezi nimi je i britská aerolinka Flybe, která se dlouhodobě potýkala s problémy.

Světová rada pro cestování a turistiku ve své zprávě odhaduje, že po konci pandemie bude trvat deset měsíců, než se hodnoty v cestovním ruchu vrátí k původnímu stavu. Zároveň vyzývá vlády jednotlivých zemí, aby přijaly opatření a pomohly dotčeným firmám. Ministerstvo financí České republiky prozatím připravuje pomoc v podobě odložení splatnosti daní.

Cestovní ruch tvoří více než deset procent světového hrubého domácího produktu, v České republice pak  zhruba tři procenta a zajišťuje tak v tuzemsku dvě stě padesát tisíc pracovních míst. Podle aktuálních údajů České národní banky činily příjmy z cestovního ruchu v minulém roce přes sto šedesát sedm miliard korun.

Klíčová slova: cestování, koronavirus, cestovní ruch, zaměstnanost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.