24.04.2019 11:47


Krajský soud dnes řešil napadení a loupež z minulého roku. Obžalovanému Rumunovi hrozí až pět let vězení

Autor: Michaela Prucková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Před Krajským soudem dnes stanul Rumunský občan Traian Mocanu, který měl v Brně v noci na 1. ledna minulého roku napadnout, zbít a okrást Polského občana. Následně měl podle obžaloby pozměnit platební údaje na ukradené platební kartě. Obžalovaný se k loupeži přiznal, popřel však, že by poškozeného zbil nebo že by v ukradené červené tašce byla i peněženka. Soud byl pro nepřítomnost poškozeného Gerarda Willa odročen na pondělí 13. května.

Brno – V průběhu Silvestrovké noci roku 2017 měl Traian Mocanu v Brně napadnout, zbít a oloupit Polského občana Gerarda Willa. Za loupež a ublížení na zdraví hrozí šestadvacetiletému Rumunovi až pět let vězení a povinnost zaplatit náhradu majetkové i nemajetkové škody ve výši okolo sto tisíc koun. Zbitému Poláková měl podle obžaloby ukrást červenou tašku i s peněženkou a následně se pokusit pozměnit platební údaje.

O případu rozhodoval soudní senát, jehož předsedou byl Daniel Písek. Kromě advokáta Traina Mocanu a byla u soudu přítomna i tlumočnice Lenka Andrysíková, která se starala o konverzaci mezi obžalovaným a zbytkem sálu. Sám obžalovaný však v průběhu líčení přiznal, že česky ale rozumí a domluví se. Mimo soudní síň komunikoval se svým advokátem lámanou češtinou.

Před soudem však vypovídal v rumunském jazyce a Andrysíková jeho odpovědi překládala. „Velmi lituju toho, co jsem udělal. Nikdy dřív se mi taková věc nestala. Ten den jsem hodně pil,“ začal Mocanu svou výpověď. Na otázku, kolik toho vypil, odpověděl, že neví. „Mělo to modrou barvu. Možná mi do pití něco dali. Moc si toho nepamatuju,“ pokračoval obžalovaný Mocanu ústy tlumočnice Andrysíkové.

Svou vinu obžalovaný u soudu přiznal, s některými body obžaloby však nesouhlasil. Nevybavoval si, že by do poškozeného kopal. Také popřel, že by v ukradené červené tašce byla i Willova peněženka s doklady a platební kartou.

Soudce primárně zajímalo, proč vůbec k napadení došlo. „Byl jsem rozrušený a ten Polák na mě začal mluvit. Nerozuměl jsem mu. Myslel jsem, že mi nadává,“ popsal své důvody Mocanu. Zazněl také výčet zranění, jež poškozený v důsledku napadení utrpěl. „Měl zhmožděnou lebku, zlomený nos a zlomené žebro,“ řekl Písek. Pokud by do něj Mocanu kopal silněji, hrozilo by podle obžaloby poranění mozku či vnitřní krvácení.

Mocanu prohlásil, že rád zaplatí vzniklé škody. „Proč jste tedy poškozenému škodu neuhradil už před začátkem tohoto soudu,“ dotazoval se zástupce státní zástupkyně. Odpovědi se nedočkal. Soudce zajímali i důvody pobytu obžalovaného v Česku. „Proč nechcete pracovat a žít v Rumunsku,“ ptal se Písek. „Je tam vysoká nezaměstnanost a tady mám kamarády,“ přeložila odpověď obžalovaného Andrysíková.

Poškozený Gerard Will ani další svědci se k líčení nedostavili. „Komunikujeme s poškozeným přes email. Omluvil se, že nedorazí z důvodu špatného zdravotního stavu a nedostatku financí na cestu z Polska,“ vysvětlil Písek. Nakonec však právě nepřítomnost svědků vedla k odročení hlavního líčení na pondělí 13. května. „Pokusíme se s Willem domluvit, aby příště přijel,“ ukončil hlavní líčení Písek.

Obžalovaný Traian Mocanu je vyšetřován na svobodě. V Brně, jak u soudu řekl, pracuje už čtyři roky u stavební firmy. Souzen je v Česku poprvé, v Rumunsku nikdy u soudu nebyl. Před dvěma měsíci si v Brně zažádal o udělení trvalého bydliště.

Klíčová slova: soud, loupež, napadení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.