11.12.2018 14:06


Krajský soud v Brně udělil podmínku muži, který nahými fotografiemi vydíral nezletilé dívky

Autor: Petr Hodina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Muže, který pod falešnými jmény na sociální sítí Facebook vydíral dvě nezletilé dívky, dnes odsoudil Krajský soud v Brně. Za to, že od dívek vylákal nahé fotografie a následně hrozil, že je zveřejní, mu byl udělen tříletý podmíněný trest s odkladem na čtyři roky.

Krajský soud v Brně

Brno – Dvaadvacetiletý rodák z Mostu na Ústecku byl dnes Krajským soudem v Brně podmíněně odsouzen ke třem letům odnětí svobody s odkladem na čtyři roky. Dopustil se zločinu sexuálního nátlaku, který vyvíjel na dvě nezletilé osoby. Obhájce obžalovaného s rozsudkem souhlasil. (Jméno obžalovaného se Stisk na žádost obhájce rozhodl neuvést, pozn.red.)

Mladík v lednu letošního roku skrz sociální síť Facebook nejprve kontaktoval obě poškozené a začal si s nimi pod falešným jménem dopisovat. Po několika dnech dívkám, kterým tehdy bylo třináct let, poslal nahou fotografii staženou z internetu, kterou vydával za svou. Jedna z dívek mu nazpět poslala svoji fotografii, kterou poté využil k nátlaku. Pod pohrůžkou, že ji zveřejní, následně od obou vymohl ještě několik dalších, které však poté podle své výpovědi smazal.

Jedna z dívek musela vyhledat péči psychologa. „Když jsme začínali, byla úplně s nervama pryč, začala si řezat ruku, nechtěla mluvit, nic,“ prohlásil otec poškozené. „Jsme hlavně rádi, že holka je v pořádku. Myslím si, že je to pro něj ponaučení.“

Soudní znalec odsouzenému diagnostikoval smíšenou poruchu osobnosti a poruchu sexuální preference – voyeurismus, se kterým se v současné době léči v sexuologické ordinaci. U soudu projevil lítost a poškozeným nabídl finanční kompenzaci. Soud přihlédl i k faktu, že odsouzený v průběhu vyšetřování maximálně spolupracoval. „Považuji rozsudek za adekvátní,“ komentoval případ státní zástupce Marek Vagai. „Obžalovaný nejenže se k trestné činnosti doznal, ale uvědomil si, co způsobil a začal to řešit. Sám vyhledal léčení u sexuologa.“

V rámci rozsudku komentoval téma kyberzločinu soudce Martin Vrbík. „Internet je v tomto ohledu prostředí velice nebezpečné a riziko zneužití je velmi vysoké,“ prohlásil. „Tento případ je, myslím, pouze špičkou ledovce a došlo k jeho odhalení jen díky pozorným rodičům. Přeju si, aby se zlepšilo povědomí těchto úskalí internetu a v rodinách o tom rodiče s dětmi více mluvili,“ dodal Vrbík.

Klíčová slova: soud, vydírání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.