23.11.2018 22:10


Krajský soud v Brně zamítl odvolání muže, který hrozil útoky bombami na vlaky. Ondřej Kopetschke musí strávit ve vězení osm let

Autor: Adriana Široká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Třicetiletý Ondřej Kopetschke musí za vydírání společnosti RegioJet a firmy Leo Express strávit osm let ve vězení. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, když zamítl jeho odvolání. Kopetschke měl na facebookovém profilu Leo Expressu vyhrožovat, že ve třech z vlaků RegioJet a Leo Express je aktivovaný výbušný systém a požadovat vyplacení 75 000 eur. Obžalovaný byl již vícekrát trestaný a momentálně je ve výkonu trestu za jiné činy ve věznici s ostrahou.

Krajský soud v Brně zamítl odvolání

Brno - Krajský soud v Brně zamítl odvolání Ondřeje Kopetschkeho a potvrdil tak osmiletý trest uložený brněnským Městským soudem. Soud Kopetschkeho odsoudil za vydírání ve stádiu pokusu, šíření poplašné zprávy a křivé obvinění. Třicetiletý Kopetschke měl podle obžaloby vydírat podnikatele Radima Jančuru, jeho společnost RegioJet i firmu Leo Express. 

Obžalovaný měl spolu s dalšími dosud neztotožněnými pachateli poslat na facebookový profil Leo Expressu text, ve kterém vyhrožoval, že ve třech z vlaků RegioJet a Leo Express je aktivovaný nástražný výbušný systém a požadoval vyplacení 75 000 eur v anonymní kryptoměně bitcoin. Předloni ho policie začala stíhat jako uprchlého a v říjnu 2016 Kopetschkeho dopadla v Hondurasu. Momentálně si vykonává trest za jiné činy ve vazební věznici v Brně. 

Ondřej Kopetschke i jeho obhájce Jindřich Skácel trvají na tom, že jeho vina nebyla dostatečně prokázána. Podle Skácela nebylo dokázáno, že e-maily, které měl obžalovaný poslat, odešly z adresy, kterou by ovládal Kopetschke. 

Obhájce navíc soud žádal, aby zvážil trestní minulost obžalovaného z toho pohledu, že se jednalo o jinou trestní činnost, ke které se doznal, a za níž vykonává svůj trest. Tato kauza je podle něj odlišná. Kopetschke sice do celé situace vstoupil se zištným úmyslem, ale nevěděl prý, jaké věci napomáhá. „Nezpochybňujeme, že se jedná o závažný kyberzločin, ale v žádném případě by neměl být pan Kopetschke potrestán takto vysokou trestní sazbou za vydírání, kterého se nedopustil a nebylo relevantně prokázáno,“ uvedl Skácel. 

Státní zástupkyně namítla, že jiná trestní činnost je stále přitěžující okolností a navrhla odvolání zamítnout. „Odvolání neuvádí žádné nové skutečnosti,“ doplnila zástupkyně. Kopetschke na svou obhajobu uvedl, že žádný jiný spolupachatel nebyl znám a že tyto osoby dosud nebyly vyslechnuty. „Jak může soud určit míru zavinění mé osoby? Nelze mne z tohoto zločinu činit odpovědným, ti další lidé páchali tuto činnost i po mém zadržení a oni nebyli zadrženi,“ prohlásil Kopetschke. 

Soud ale potvrdil osmiletý trest uložený Městským soudem. „Vina byla nalézacím soudem prokázána. Odvolací soud se se závěry soudu ztotožnil a neshledal, že by soud postupoval vadně,“ odůvodnil rozhodnutí soudce Jaroslav Pálka. 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.