27.11.2019 20:15


Krajský soud v Brně zamítl odvolání policisty ve věci zneužití pravomoci

Autor: Tereza Švecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnský krajský soud dnes zamítl odvolání policisty Daniela Vážana obžalovaného ze zneužití pravomoci. Soud tak zpravomocnil rozsudek Městského soudu v Brně, který letos  Vážánovi uložil osmnáctiměsíční trest odnětí svobody. Rozsudek je ale podmíněný, zkušební doba má trvat dva a půl roku. Vážan podle státního zástupce předal svému známému Romanu Kočí informace z policejního spisu a na žádost známého Pavla Hermana napsal do spisu nepravdivé informace. Herman byl Městským soudem v Brně zproštěn obžaloby, proti čemuž se státní zástupce odvolal.

Krajský soud v Brně. Foto: Tereza Švecová

Brno – Brněnský krajský soud 27. listopadu zamítl odvolání obou účastníků trestního řízení proti rozsudku brněnského městského soudu ve věci zneužití pravomoci policisty. Zatímco státní zástupce se odvolal proti zproštění viny Pavla Hermana, policista Daniel Vážan se odvolával proti svému dvou a půl letému podmíněnému trestu. V případě porušení podmínky by jej čekal rok a půl odnětí svobody, zároveň mu městský soud zakázal pracovat u policie a jiných pořádkových sborů po dobu pěti let. Krajský soud dnes obě odvolání zamítl. 

Podle obžaloby se Vážan dopustil protiprávního jednání v souvislosti se zneužitím své pravomoci ve dvou případech. V tom prvním vytáhl informace z policejního spisu Hany Mlčochové a předal je svému známému a zároveň bývalému příteli Mlčochové, Romanu Kočí. Kočí následně část informací předal sociální pracovnici Růženě Otáhalové, která se zabývala opatrovnictvím nezletilého syna Kočího a Mlčochové. Vážan však skrze svého zástupce argumentoval tím, že jméno Mlčochové bylo v dané době v policejním systému zadáváno až sedmdesátkrát a může tedy být považována za zájmovou osobou, o které se informace mohly ke Kočímu dostat skrze kohokoliv jiného. 

Mimo to krajský státní zástupce poukázal na úřední záznam o přestupku s plným doznáním Jana Kadlece, který Vážan vytvořil. V něm je uvedeno, že Kadlec neuposlechl výzvu policie k zastavení auta a ve vysoké rychlosti ujížděl. Na kamerovém záznamu z benzínové pumpy v místě přestupku je vidět Pavla Hermana, který měl v danou dobu soudem řízení zakázáno. Kadlec a Herman se mimo jiné znají. Pomáhal jsem mu párkrát se dřevem, nic víc,” uvedl Kadlec. Z výpovědi Vážana pak vyplývá, že za ním Herman přišel s žádostí o radu, jak dál postupovat.

Přestože se neprokázalo, že by výpověď Jana Kadlece byla provedena po navedení Hermanem nebo jako dohoda všech zúčastněných, strážník Vážan předal dál spis ke zpracování bez toho, aniž by své spolupracovníky upozornil na to, že na videozáznamu se nachází Herman. Naopak ještě utvrdil zpracovatele spisu o tom, že dotyčným je Kadlec, a to poté, co si k němu jako ke známému obou mužů přišli z důvodů podoby pro ujištění. Kadlec sám přitom uvádí, že si celou záležitost nepamatuje. 

Soudkyně Šárka Dufková v souvislosti s případem zamítla také odvolání státního zástupce proti zproštění Hermana obžaloby. Rozsudek soudu městského tedy nabývá právní moci, Daniel Vážan s ním ale nadále nesouhlasí. „Budu se dovolávat k Nejvyššímu soudu,“ sdělil. 

Klíčová slova: soud, odvolání, zneužití pravomoci, policie, brno, krajský soud

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.