08.05.2019 19:45


Krajský soud v Brně zmírnil trest obžalovanému, který písemně vyhrožoval své bývalé přítelkyni

Autor: Anežka Horová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

O zmírnění trestu pro Romana Gottvalda rozhodl v úterý Krajský soud v Brně. Gottwald podle obžaloby pronásledoval matku jeho dcery. Pod záminkou návštěvy dítěte či vrácení dluhu kontaktoval ženu, které poté vyhrožoval. Odvolací soud zmírnil původní podmíněný osmiměsíční trest na tři měsíce se zkušební dobou jednoho roku.

Krajský soud v Brně zmírnil trest obžalovanému, který pronásledoval bývalou přítelkyni. Foto: Anežka Horová.

Brno – Podmíněný trest odnětí svobody v délce tří měsíců s roční zkušební dobou včera na základě odvolání uložil Krajský soud v Brně obžalovanému Romanu Gottvaldovi. Roční podmínku soud uložil za zhruba jeden rok soustavného sledování a vyhledávání přítomnosti bývalé přítelkyně, se kterou má dceru. I přes opakující se žádosti o ukončení kontaktu obžalovaný uskutečnil 4280 telefonních spojení s poškozenou, v nichž jí mimo jiné vyhrožoval a vydíral. Nátlak vedl k tomu, že poškozená začala navštěvovat psychologa, přestala vycházet z bytu a odstěhovala se. Okresní soud ve Vyškově v únoru uložil Gottvaldovi trest odnětí svobody v trvání osmi měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání dvou roků a povinnost zaplatit škodu 35 tisíc korun.

Obžalovaný proti rozsudku prvoinstančnímu soudu podal odvolání. „Celá věc mě mrzí, nikdy jsem nikomu nechtěl ublížit, především mi šlo o to, aby byla rodina pohromadě. Zpráv mi je líto, psal jsem je vždy v afektu,“ sdělil Gottvald. Poukázal také na to, že poškozená v mnoha věcech lhala a vyhrožovala mu například zákazem styku s dcerou. „Chtěl bych také zdůraznit, že jako hlavní důkazy soud použil pouze výslech matky a kamarádky poškozené. Mezi zprávami v telefonu byly navíc také vzájemné fotografie a textové zprávy,“ doplnil obhájce Pavel Datinský.

Senát Krajského soudu v Brně s výší trestu uloženého soudem prvního stupně nesouhlasil. „Obžalovaný se k deliktu doznal, projevil lítost nad svým jednáním, zaslal poškozené omluvný dopis a v současné době se s ní nestýká a nekontaktuje ji. Navíc nebyl soudně trestaný. Odvolacímu soudu se jeví trest nepřiměřeně přísným,“ konstatovala soudkyně Markéta Jirsová. Obžalovaný nyní může podat dovolání k nejvyššímu soudu České republiky, jež však nemá odkladný účinek a rozhodnutí Krajského soudu bude pravomocné.

Obžalovaného senát odsoudil za nebezpečné pronásledování. Trestní zákoník toto chování definuje jako činnost, kdy pachatel dlouhodobě sleduje jedince, vyhrožuje mu a omezuje jeho život. Může také na oběť vyvíjet násilí jak fyzické, tak psychické. Postih za prokázané pronásledování může být až tři roky odnětí svobody. Podle statistiky Policie České republiky státní orgány od ledna do března letošního roku registrovaly celkem 119 lidí, kteří se pronásledováním provinili. Objasněno z celkových případů bylo téměř 38 procent.

Klíčová slova: Krajský soud Brno, odvolání, nebezpečné pronásledování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.