27.02.2011 22:23


Krev daruji pro dobrý pocit, říká studentka

Autor: Jana Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krev a krevní plazmu chodí v Brně darovat každým rokem čím dál více lidí. Dárci, kteří krev poskytují bezplatně, svoji roli většinou berou jako morální závazek. Naproti tomu darování krevní plazmy, za které lidé mohou získat až čtyři sta korun, mnoho z nich využívá především jako přivýdělek.

Brno – Krev a krevní plazmu mohou lidé v Brně darovat na více místech. Například v bohunické fakultní nemocnici nebo v soukromém centru Sanaplasma.  „Plazmu jsem začala dávat kvůli penězům. Skončila jsem medicínu, rodiče se mnou přestali mluvit a finančně mě podporovat,“ říká dárkyně Anežka Fišerová. Dodává, že darovat krev šla poprvé v osmnácti, ale z úplně z jiných důvodů. „Dát krev mi přijde samozřejmé.  Možná sama někdy budu potřebovat krev někoho jiného. Myslím si, že takhle by to měl brát každý. Lidé by měli jít darovat krev alespoň jednou.“

Počet dárců krve a plazmy roste "Ve Fakultní nemocnici Brno funguje takzvané bezpříspěvkové dárcovství,“ vysvětluje mluvčí transfuzního oddělení Anna Mrázková a doplňuje, že minulý rok oddělení zaznamenalo pětiprocentní nárůst prvodárců. Nedostatkem klientů v Brně netrpí ani soukromá společnost Sanaplasma, která lidem výměnou za krevní plazmu nabízí čtyři sta korun. Dárcem krve ani plazmy ale nemůže být každý. Zájemce musí projít vstupní zdravotní prohlídkou. „Při každém odběru vám zdravotníci ve středisku otestují krev, takže dárce má svůj zdravotní stav neustále pod kontrolou,“ říká ředitel společnosti Sanaplasma Martin Lukas. „Chceme, aby odběry byly pro návštěvníky nejen bezpečné, ale také maximálně pohodlné,“ dodává.

„Ve fakultní nemocnici sice není takový komfort, ale oceňuji vřelý přístup a péči personáluDarování krve nebolí,“ říká Fišerová. Z podobných důvodů chodí darovat krev studentka Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Michaela Kučerová. „Líbí se mi samotná myšlenka dárcovství. Poprvé jsem na transfuzní stanici přišla ze zvědavosti.  Zajímalo mě, jak se s krví po odběru pracuje a tak jsem ve fakultní nemocnici navštívila den otevřených dveří,“ zaujatě vypráví studentka. Sama na odběru plazmy ještě nebyla, ale přiznává, že někteří z jejich kamarádů berou dárcovství jako rychlou brigádu. „Věřím však, že odcházejí s pocitem, že udělali dobrý skutek,“ zdůrazňuje Michaela Kučerová.

 Lidé mohou chodit darovat krevní plazmu jednou za čtrnáct dní. Oproti minulému roku, kdy pauza mezi odběry musela být minimálSanaplasma Brnoně týden, je to změna. Mezi dvěma odběry krve je časová prodleva u mužů tři a u žen čtyři měsíce. Dárci krve i plazmy musí pro odběr splnit věkový a váhový limit, vyplnit obsáhlý dotazník o zdravotním stavu a projít základní prohlídkou. „Ve fakultní nemocnici lékaři dárci odeberou malý vzorek krve, ze kterého zdravotníci zjistí hladinu všech složek. Pokud člověk nemá hodnoty v normálu, velký odběr se odkládá a zájemce bezplatně dostane železo nebo předpis na to, co mu v krvi chybí. Pokud je dárce způsobilý, přesune se do místnosti, kde se může občerstvit. Odběr trvá deset až patnáct minut. Celou dobu je vedle vás sestra. Po odběru si člověk odpočine, a když se cítí zcela fit, odchází,“ líčí své zkušenosti bývalá studentka medicíny Anežka Fišerová.

Klíčová slova: Dárcovství, krev, krevní plazma, Fakultní nemocnice Brno, Sanaplasma

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.