18.04.2011 12:41


Která je která? To je vlastně jedno

Autor: Lenka Tůmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vzruch, po kterém následuje pobavení nebo dokonce šok. Tak lze většinou popsat situaci při příchodu jednovaječných dvojčat. Hlavy se otáčí doleva, doprava, oči těkají z jedné na druhou. Lidé nemohou uvěřit vlastním očím. „Vždyť ony jsou úplně stejné,“ říkají.

Určitě je alespoň jednou každý viděl. Dvě naprosto stejné osoby, které působí jako jedna. Stejný obličej, postava, někdy i oblečení. Málokdo ale ví, jaké to je mít po boku identické dvojče. Mám velké štěstí, že jedním z těch šťastlivců mohu být já.

Dvojčata sice vypadají téměř stejně, ale jejich povahové vlastnosti se mohou lišit. Foto: archiv Lenky a Lucie Tůmových.Když jste dvojčetem, musíte se odmalička smířit s několika skutečnostmi. Za prvé s tím, že většinou budete středem pozornosti a nikde se neschováte. Opravdu nikde. To bohužel platí i v případě trapné či nepříjemné situace. Pokud jste tedy dvojče introvert, doporučuji stát se co nejdříve extrovertem. Ulehčí vám to život.

Za druhé to, co udělá jedna, provede i ta druhá. Vina přechází automaticky z jednoho dvojčete na druhé. Že je to nespravedlivé? Zvyknete si. Je sice běžné, že okolí soudí člověka podle toho, co skutečně udělal. Pokud jste ale dvojčetem, smiřte se s tím, že to tak nemusí fungovat. Podobné situace nám často zkrášlovaly život již od základní školy. „Běž do kouta!“ „A za co?“ „Však ty dobře víš.“ Nejtragičtější ale bylo, že jsem opravdu nevěděla. Jediné, co jsem věděla naprosto přesně, bylo to, kdo je pravý viník. Ten se často ukrýval za nejbližším rohem s úšklebkem na tváři.

Třetí skutečností, se kterou se dvojčata musí naučit žít, je, že i když vy někoho neznáte, všichni znají vás. To znamená, že musíte být obezřetní, kdo se na vás dívá nebo kdo vás třeba zdraví. Pokud nejste, zaděláváte tím svému dvojčeti na problém. Bude totiž ihned titulováno jako namyšlená fiflena, která všechny ignoruje a nezdraví. Jak tomu předejít? Jednoduše, musíte se naučit takzvané tři U, které znamenají univerzální úsměv, univerzální pozdrav a univerzální konverzace. Tři U jsou základem každého úspěchu dvojčete. „Ahoj, co jste dnes dělali na semináři?“ Zeptá se menší blondýnka, kterou jsem v životě neviděla. Teď se musíte rozhodnout, jakou taktiku zvolíte. Máte na to zhruba dvě vteřiny. První možnost je dělat jakoby nic, tedy nedat najevo, že nejsem ta pravá. Ta druhá je komplikovanější a často pro dotyčnou osobu trapná. Většinou volíme variantu číslo dvě, protože žádná vědma nejsem, abych přesně věděla, co by mé dvojče řeklo a jak by přesně reagovalo. „Víš, já nejsem ta, co si myslíš,“ odpovím. Dotyčná osoba na mě nevěřícně pohlédne. V tu chvíli si nejspíš myslí, že nemám všech pět pohromadě. Jakmile se představím, osoba často zrudne a pádí pryč. Každá z těchto situací má podobný scénář, hlavní postavy zůstávají, ostatní se mění.Ve stejném oblečení je často obtížné dvojčata rozeznat. Foto: archiv Lenky a Lucie Tůmových.

Pokud bych sestavila žebříček těch nejčastějších a nejpodivnějších vět nebo otázek, se kterými se po celý život setkáváme, nejspíš by vyhrála tato: „Jé, vy to máte super. Nemusíte se dívat ani do zrcadla, stačí se podívat jedna na druhou.“ Druhou příčku by obsadila otázka: „Jak se od sebe poznáte?“ A bronzovou medaili by získala otázka zaměřená na partnerské vztahy: „Partneři si vás nepletou? To si vás tahle můžou střídat, ne?“ Pokračují vtipálci dál ve své podivné úvaze. Vzkaz pro mužskou populaci je však následující. Pro dvojčata neplatí akce dva v jednom. Bohužel, pánové.

Jednovaječná dvojčata to nemají v životě vůbec jednoduché. S úsměvem musí odpovídat na stejné otázky, musí také trpělivě ukazovat všemožná znamení, podle kterých je lidé mohou rozeznat a ještě se u toho tvářit příjemně. Většina lidí však mávne rukou a prohodí: „Vždyť je to jedno, vědět, která jste která, když jste úplně stejné.“ Pravda. Proč si ještě více komplikovat život, než je nutné?

Klíčová slova: jednovaječná dvojčata, dvojče

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.