28.04.2017 00:11


Kuřáci si od května v restauraci nezapálí

Autor: Kateřina Rumlová | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Trafika

Od 31. května si zákazníci restaurací zapálí cigaretu už jen ve venkovním posezení. Takzvaný protikuřácký zákon nabude účinnosti symbolicky na Světový den bez tabáku. Po průchodu Sněmovnou, kdy poslanci hlasovali o více než 240 pozměňovacích návrzích, nebo když návrh zákona neprošel po nesouhlasu poslanců za hnutí ANO, byl odhlasován úplný zákaz kouření v restauracích bez možnosti zbudování kuřáren. Proč je takový zákon nutný vysvětluje koaliční poslanec za KDU-ČSL Jiří Mihola.

Audio

    Mihola Jiří - rozhovor
         
    Autor: Kateřina Rumlová

Proč koalice přišla s tzv. protikuřáckým zákonem?

Záměrem bylo posunout naši zemí blíž k civilizované Evropě, kde je zákaz kouření v restauracích běžný. Tím západní Evropu doženeme, když tento zákon začne platit. Byl to jeden z bodů, který jsme se jako koalice zavázali prosadit.

Můžete schválený zákon představit blíže?

Tento zákon není jen protikuřácký, je širší. Jsou tam věci týkající se i dalších věcí - alkoholu, drog. Ale především je to zákaz kouření v restauračních zařízeních. To je podstata toho zákona.

Vodní dýmky a elektronické cigarety ale dostaly výjimku. Zákaz tedy není úplně striktní?

V souvislosti s návrhem zákona jsme řešili mnoho otazníků, kde kouřit a kde nekouřit, jestli se má zákon vztahovat i na kouření v autě. Některé věci jsou složitě kontrolovatelné nebo prokazatelné a hlavně trochu sázím i na zdravý rozum. Čili na některé změny nedošlo. A co se týče vodních dýmek a elektronických cigaret, poukazovalo se na to, že zde nevznikají škodlivé zplodiny.

 

Opoziční návrh kuřáren

 

Proč do zákona nebyl zapracován návrh poslance Marka Bendy (ODS) o kuřárnách v restauracích?

Za prvé se pořád mluví o nějakém omezování. Poukazuje se na to, že nejvíce byli omezováni nekuřáci kuřáky. Kdyby tady fungovaly věci normálně - tady se kouří a tady se nekouří, oddělené místnosti a byly skutečně oddělené - tak by se zákon v takové podobě nemusel vůbec přijímat.

Jaké byly výhrady ANO v minulém roce před prázdninami, když pro schválení zákona všichni nehlasovali?

Právě tento návrh Marka Bendy byl jablkem sváru a hrozilo, že se nepřijme, protože se hnutí ANO striktně postavilo proti, především lékaři. Při opravě byla koaliční shoda na tom, že se tento pozměňovací návrh nepodpoří.

Nepřenese se bez kuřáren problém před restaurace?

Tohoto bych se neobával, budeme to mít jako v zahraničí. Spíš se obávám, že kuřáci hledají cestu přes kluby, že to nebude restaurace, ale bude to kuřácký klub. Takže si svoji cestu do dýmu najdou. Pokud to nebude ostentativní porušování zákona, tak to bude možné.

Nepoškodí zákon soukromé vlastnictví restauratérů?

Zkušenosti se zahraničí ukazují, že to hospody nepoložilo, i když se tady hrozilo, že to bude jejich konec. Byl jsem mnohokrát v zahraničí, vím, že to funguje. Těchto nebezpečí jsem si za hranicemi nepovšiml.

 

Postihy a další zpřísňování

 

Každá obec nemá policisty a strážníky. Jak se bude postihovat kouření na zastávkách?

Každý zákaz nebo nařízení vychází z předpokladu, že se pravidla dodržují. Něco se tady rozhodlo, je potřeba to dodržovat. Jsou tady kontrolní složky. Pokud se to bude důsledně sledovat na některých místech, tak si dají větší pozor i místa, co si myslí, že jsou trochu „za bukem“.

Máte ambice zakázat kouření do budoucna i na zahrádkách restaurací, popřípadě celkový zákaz kouření?

Myslím, že toto je razantní omezení a myslím, že je to správný krok. První myšlenky nejdou na další zpřísnění protikuřáckého zákona. Je nutné věc vyhodnotit, popřípadě revizi, když se ukáže nějaký problém. Nemám pocit, že by měl někdo představu o ještě přísnějším zákoně.

ODS představila předvolební program a jedním z výrazných bodů je, že zruší zákaz kouření? Můžete to okomentovat?

Toto je nejhorší přístup. Proto se v mnoha věcech motáme v začarovaném kruhu. Důležité věci by měly mít širší konsenzus a měla by k tomu tak přistupovat i opozice. Nevšiml jsem si, že by měla ODS nějaký ideální alternativní návrh. Až na ten jeden návrh zapřisáhlého kuřáka Marka Bendy. Nejhorší je vždycky něco zavést, a pak to zase zrušit.

O tom, zda se bude zákon dále zpřísňovat nebo o ideálním stavu s kouřením si můžete poslechnout v audio nahrávce.

Klíčová slova: protikuřácký zákon, Jiří Mihola, zákaz kouření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.