05.11.2015 16:59


Kuřáci si v brněnské zoo zapálí jen na sedmi místech

Autor: Nikol Sikorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V brněnské zoo bude od příštího roku platit zákaz kouření s výjimkou vybraných míst. Rozhodli o tom radní města. Pracovníci zahrady však nebudou moci kuřáky při jeho nedodržení pokutovat.  

Ilustrační fotoBrno – Milovníci cigaret si v brněnské zoologické zahradě zapálí jen na sedmi místech. Kuřácké koutky se vybudují uprostřed zeleně, o příjemné prostředí tedy nepřijdou. „Od ledna budou pro návštěvníky k dispozici čtyři místa v areálu zahrady, kde si mohou zapálit cigaretu. V dalších měsících pak vzniknou další tři. Lokality, které jsme vybrali, jsou dostatečně odděleny od občerstvovacích míst a dětských hřišť,“ sdělila mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková. O zákazu rozhodlo vedení města a poskytlo na vybudování koutků sedm set tisíc korun.

„Zoologická zahrada je především zařízením pro děti, kterým bychom měli dávat dobrý příklad a vytvářet pro ně zdravé prostředí. Brněnská zoo je zároveň školským zařízením pro ekovýchovu, což s sebou nese i výchovu k zodpovědnosti vůči zdraví svému i ostatních lidí,“ komentoval důvod zavedení zákazu náměstek primátora Martin Ander. Brindzáková dále uvedla, že v minulosti několikrát zaznamenali poznámky návštěvníků o tom, že zoo a kuřáci se v jejím areálu neslučují.

Pokuty nehrozí 

„Sedm míst je možná málo. Ale radikální zásah do mého života to není. Když zoo navštívím, smířím se s tím, že nemůžu kouřit, kde se mi zachce,“ uvedl kuřák Jan Rybárik.

Návštěvníci budou při vstupu do areálu seznámení s tím, kde se kuřácké koutky nachází. Budou si tak moci naplánovat trasu návštěvy. Město si od zákazu slibuje příjemnější prostředí. Zároveň jej pojímá jako formu prevence. „Nabízíme lidem možnost si uvědomit, že to jde i bez cigarety,“ dodal Ander. Zákaz je součástí Provozního řádu Zoo Brno. Návštěvníkům, kteří jej ale dodržovat nebudou, nehrozí pokuta. „To, do jaké míry budou kuřáci ohleduplní, ukáže praxe. My je nemůžeme postihovat, ale pouze upozorňovat,“ uvedla Brindzáková.

Nejen v Brně

S podobným zákazem se setkali návštěvníci ostravské zoologické zahrady. „U nás máme kuřácké koutky zavedeny od minulého roku. V areálu je jich asi dvacet,“ uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Brněnská zoologická zahrada chová osm set zvířat a ročně ji navštíví asi čtvrt milionu lidí.

Klíčová slova: brněnská zoo, zákaz kouření, ekovýchova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.