11.05.2017 12:24


Kuřákem jsem už pět let, teď si na mé plíce posvítí

Autor: Marek Siwek | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Trafika

„Kartičku pojištěnce, prosím,“ hlásí mi sestra za okénkem. „Děkuji, můžete se jít posadit, zavolají vás.“ Odcházím ze vstupního vestibulu do prostorné čekárny, je tu několik kabinek. Ze dveří ihned vychází mladý lékař a ujímá se mě. „Pojďte dál. Odložte si vrchní část oděvu…“ Rychle se ho snažím zastavit. „Pane doktore, píšu reportáž o škodlivosti kouření, nemohla by si mě u toho vyšetření přítelkyně vyfotit?“ Obávám se odpovědi. „A kde to pak bude viset?“ ptá se doktor. „Jsem z Masarykovy univerzity, mám to do školy,“ odpovídám. „Tam jsem taky studoval, to máte štěstí,“ usměje se. Fotky budou.

Autor: Marek Siwek

Kouřím od osmnácti let. Od té doby vytrvale popotahuji cigarety pouze s drobnými přestávkami už pět let. Jsem si vědom, že svému zdraví - a plícím především - škodím. Vždy mě ale zajímalo, jak moc. Usedám do čekárny svého praktického lékaře Milana Navrátila, s podivem se dostávám hned druhý na řadu. Přede mnou do ordinace vchází postarší dáma, pevně sevřený látkový kapesník nedá dále než pět čísel od nosu. Teď jdu já. Na otočné židli pohodlně sedí uvolněný doktor ve středních letech. Záhadu prázdné čekárny mi vzápětí vysvětluje: „Dnes jsme na kontroly nikoho nezvali, byla u nás kontrola z pojišťovny, odešli před chvílí. Prošli jsme.“ Je na něm vidět, že má dobrou náladu.

Po přednesení mého požadavku, aby mě poslal do nemocnice na vyšetření plic, se Navrátil už tak přívětivě netváří. „Jak dlouho kouříte? Kolik denně? Víte, že byste neměl?“ zpovídá mě a zároveň mi přikládá studený stetoskop na záda. Odpovídám upřímně. Lékař se mě ale zdráhá někam posílat. „Po pěti letech tam ještě nic nebude, to záření na rentgenu není žádná legrace,“ říká přemlouvavým tónem. Nezbývá mi, než zvolit jinou taktiku. „Dělám to pro osvětu a přiblížení práce lékařů ostatním lidem. Máme už rozdělaný projekt, jmenuje se Trafika,“ vyjmenovávám mu své důvody. Zabralo to. Dostávám vypsané žádanky na rentgen a spirometrii a dávám slib, že kouřit přestanu. Vyfotit se doktor odmítá, prý možná až přijdu na konzultaci výsledků.

S žádankami, zapůjčeným foťákem a s přítelkyní ochotnou vyšetření zdokumentovat mířím do nemocnice. Na chodbách potkávám několik pomalu se pohybujících pacientů. Všude je cítit silná vůně desinfekce. Za okénkem na příjmu pacientů na rentgen sedí postarší příjemná paní. Po delším ťukání do klávesnice mě navádí do čekárny. „On už si vás tam někdo přebere,“ vysvětluje mi. Opravdu, okamžitě po příchodu do čekárny na mě gestikuluje mladý lékař. Posílá mě do kabinky, vysvleču se do půli těla a procházím k rentgenu. Rentgen plic se provádí ve stoje. Hrudí se přitisknu na desku, která je nahoře vybavená podbradníkem. Doktor mi desku seřídí na výšku, já se chytám postranních madel a hlavu dávám do podbradníku do nepříjemné polohy. V tuto chvíli všichni ostatní opouští místnost. Lékař na mě přes mikrofon z druhé místnosti zavolá: „Nedýchat!“ Po dvou vteřinách je po všem. Netrpělivě čekám na výsledný snímek, marně. „To pošlu vašemu obvodnímu lékaři a on to s vámi probere. Za pár dní by to tam mělo být,“ vysvětluje ochotně radiolog.

Pokračuji dál. Plicní oddělení se nachází ve vyšším patře stejné budovy, ani zde žádná fronta není. Klepu na okénko ve dveřích. Sestřička mě hned zve dál. Usazuji se na židli vedle stolu se spirometrem. Při spirometrii se zjišťuje, jak silný mají plíce nádech a výdech. Před vyšetřením se nemá kouřit ani jíst těžká jídla. Doporučuje se také vzít si pohodlné oblečení, které hruď ani břicho nijak neomezuje. Sestra mi vysvětluje, jak vyšetření proběhne, a následně mi nasadí kolíček na nos. Na pokyn si hlavici přístroje dávám do úst. Nejprve se dýchá normálně. Pak sestra poručí co největší nádech, pořádně zadržet a prudce vydechnout. Po chvíli mi předává výsledky a ještě mě uklidňuje, že jsou v normě, což je na papíře ostatně napsáno, vedle údajů, které nerozluštím a jednoho grafu. Dozvídám se taky, že dětem pro usnadnění vyšetření pouštějí na obrazovce animaci svíčky, dítě se ji pak snaží sfouknout. Je to pak prý příjemnější pro všechny. Průběh vyšetření můžete zhlédnout na přiloženém videu.

Po několika dnech se opět ocitám v ordinaci praktického lékaře, tentokrát jsou všechna zelená sedadla obsazená a já na řadu přicházím až po necelé hodině. Navrátil mě opět uvítá sedě v židli, uvolněnost ale vzala za své, zřejmě náročné dopoledne. Až když se zeptám na výsledky, doktor se dostává do svého živlu. S odbornými termíny mi vysvětluje, že plíce kuřáka jsou překrvené, což se na rentgenu projevuje jako zmnožení kresby. Rentgen se doplňuje spirometrickým vyšetřením pro zjištění, zda má kuřák průdušky zúženy natolik, že by to ovlivňovalo plicní ventilaci. Od teorie přechází k mým výsledkům. Rentgen nenašel nic zvláštního, zatím jsem bez jakéhokoliv trvalého poškození. Snímek jsem vidět nemohl, ale to nemohl ani sám Navrátil. Již nějakou dobu je praxí, že rentgen prohlédnou přímo na radiologii a lékař pak dostane pouze písemnou zprávu o stavu pacienta. V mém případě je všechno, jak má být. Hodnoty ze spirometrie jsou také v pořádku, objem plic činí přes pět a půl litru a v první vteřině výdechu vydechnu 92 % objemu. Pokud by výdech za první vteřinu sahal pod 90 % objemu, už by se jednalo o zúžení průdušek.

Po příjemném sdělení mě Navrátil ujišťuje o škodlivosti kouření, za dalších pět let by výsledek mohl být dramaticky jiný. Naopak pokud si už nezapálím, mé plíce by se měly v dohledné době dostat do stavu před počátkem mého zlozvyku. Žádosti o fotku se doktor stále vyhýbá, s hlasovým záznamem už je to jiné. Poslechnout si ho můžete i vy. Z výsledků vyšetření jsem překvapen. Očekával jsem naopak značné zhoršení stavu svých plic, které by mi otevřelo oči, a já následně přestal s cigaretami. Zdá se, že pár let kouření se na zdravotním stavu mladého člověka nijak zásadně nepodepíše. Anebo jsem výjimka.

Zhodnocení vyšetření spolu s fotografiemi zde.

Pokud vás zajímá, co vyšetření předcházelo, zamiřte na náš blog.

Klíčová slova: Trafika, kouření, vyšetření plic, rentgen, spirometr

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.