14.03.2012 08:10


Kvetoucí orchideje provoněly jarní víkend

Autor: Veronika Machová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návštěvníci brněnské botanické zahrady si o uplynulém víkendu mohli prohlédnout jednu z největších sbírek tropických orchidejí v Evropě. Součástí výstavy bylo i promítání filmu o orchidejích a konzultace pěstitelů s odborníky.

FotografkaBrno Velkou výstavu tropických orchidejí mohli lidé navštívit minulý víkend v prostorách Botanické zahrady a arboreta Mendelovy univerzity v Brně. Pracovníci botanické zahrady návštěvníkům představili nejznámější zástupce exotických druhů orchidejí, které se jim za čtyřicet let podařilo nashromáždit. Ve sbírce je nyní zastoupeno na čtyři tisíce taxonů orchidejí pocházejících ze Střední a Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, Afriky a Austrálie.

Návštěvníci měli možnost prohlédnout si čtyři skleníky, ve kterých jsou orchideje umístěny podle svých nároků na teplotu, světlo a vlhkost. „Snažíme se co nejvíce napodobit prostředí, ve kterém orchideje žijí v přírodě,“ řekla botanička Jarmila Matoušková. Největší ozdobou jarní výstavy bývá každoročně rod Phalaenopsis, který vykvétá na přelomu února a března a tvoří velké, pestrobarevné květy.

Brněnská botanická zahrada byla v 70. letech jednou z prvních v Evropě, kde vznikla laboratoř pro množení orchidejí metodou in vitro. „V přírodě orchideje opyluje hmyz, ale v našich podmínkách se to nedaří. Snažíme se tedy orchideje množit uměle ve skleněných nádobách. Odtud in vitro, což znamená ve skle,“ vysvětlila Matoušková.

Pracovníci botanické zahrady poskytovali návštěvníkům v případě zájmu cenné rady. „Přišla jsem se podívat, jak se orchideje správně pěstují. Několik rostlinek jsem kdysi měla, ale všechny bohužel uhynuly,“ přiznala Jitka Němcová z Brna. Koho už po prohlídce skleníků bolely nohy, mohl si odpočinout u dokumentárního filmu o orchidejích či se potěšit pohledem na akvarijní rybičky a želvy.

Sbírka orchidejí slouží ve všední dny studentům a učitelům Mendelovy a Masarykovy univerzity k výuce a výzkumu v oblasti pěstování a množení rostlin. Velká část areálu botanické zahrady se v současnosti rekonstruuje, proto je vhodné prohlídku venkovní části odložit. Celý areál by měl být veřejnosti přístupný koncem dubna.

Klíčová slova: orchidej, botanická zahrada, pěstitelství, zahrada

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.