30.04.2016 22:10


Kyjovské náměstí již zdobí májka

Autor: Magdaléna Kunrtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kyjovští folkloristé v poslední dubnový podvečer ozdobili Masarykovo náměstí májkou. Stavba trvala zhruba dvě hodiny a akci si nenechaly ujít na dvě stovky přihlížejících. Máj symbolizuje nejen příchod jara, ale také lásku. 

Kyjov – Sedmnáctá hodina odbila a náměstí zaplavené krojovanými se rozezpívalo. Koňské spřežení přivezlo pětatřicetimetrovou opracovanou kládu. V Kyjově na Hodonínsku tradičně poslední dubnový den členové Slováckého souboru Kyjov stavěli májku. Ta bude stát naproti radnice do posledního května, kdy ji folkloristé zase obřadně pokácí.

Dívky chystají májku před tím, než ji muži pomocí dřevěných kůlů postaví. Obmotávají spoj, kterým se připevňuje vršek májky. Ten pochází z jiného stromu. 

Připravené kůly za chvíli splní svoji funkci. Pomocí nich muži v pracovních krojích postaví máj. Krojovaní jsou rozděleni do jednotlivých skupinek od jedničky po sedmičku. Koordinátor stavění tak jen povolává čísla a každý ví, zda má v danou chvíli s kůlem pohnout, či nikoliv. 

Dechová hudba Mladá muzika ze Šardic pod vedením Romana Kohoutka vyhrávala na náměstí do rytmu stavějícím. Kromě mladých muzikantů zazněly také lidové písničky v podání žen ze souboru. 

Stavění jde do finále. Za malou chvíli se ozve náměstím potlesk a chasa si může dát zasloužený pohárek. Hej rup, posunume pětky a dvojky zaberou k mlékárně," zvolal na chasu vedoucí Jaroslav Slovák. 

Vrchol májky zdobí krepové růže, které dívky předem připravují a velký červený turecký šátek. Ten je součástí kyjovského slavnostního kroje. 

„Jsem členkou Slováckého souboru Kyjov a ctím takové tradice. Před tím než jdu na pálení čarodejnic, tak se chodím dívat na stavení máje," komentuje svoji účast Michaela Zrzavá. 

Máj pochází z Kameňáku a s týdenním předstihem ji připravují členové souboru. Na místě se strom pokácí, musí se orubat kůra, a poté se máj převáží do Kyjova. Den před stavěním se dochystává a nadstavuje. Poslední dubnový den ji pak přiveze koňské spřežení a kyjovská chasa máj staví před zraky obyvatel Kyjova. 

Ukrást máj sousedům je dnes prestižní záležitost. Ta kyjovská je ale oproti sousedním velká a naposledy se podle Zrzavé ukradla asi před deseti lety. „Pokud se to ale někomu povede, je to pro město potupa. Občas máj i hlídáme a při tom grilujeme," dodává Zrzavá.

Klíčová slova: Folklor, máj, stavění, kroj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.