26.03.2011 19:43


Larp aneb Pár hodin v kůži někoho jiného

Autor: Romana Pištěková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Hra, která vás může vtáhnout do historie Velké francouzské revoluce, na horkou Saharu nebo mezi nejhorší padouchy a gangstery. „V dnešní době už není larp zdaleka jen pro fanoušky fantasy, Pána prstenů a historického šermu,“ tvrdí autor her a člen larpového sdružení v Brně Pavel Gotthard.

Přehrát audio

Audio

Autor: Romana Pištěková

Na život a na smrt - ale jenom ve hře. Foto: archiv Court of Moravia.Brno - Larpy (z anglického live action role-playing) jsou celosvětově známé hry, při kterých se hráči vtělují do role někoho jiného podobně jako ve filmu nebo divadle. Poslední roky zaznamenává tato netradiční zábava velký boom i v Česku. V Brně hry organizuje občanské sdružení Court of Moravia. „Jako neformální skupina nadšenců jsme fungovali už od roku 2004. Tehdy jsme byli součástí uzavřenější larpové komunity. Časem jsme ale toužili začít dělat larpy i pro další normální lidi, studenty a podobně,“ říká scenárista a koordinátor pro komerční sféru Pavel Gotthard. „V roce 2007 proto náš nynější předseda Petr Pouchlý založil občanské sdružení, které od té doby rostlo až do podoby dnešního Court of Moravia. Já jsem začal jako autor her a scénárista, později jsem se věnoval marketingu a propagaci her běžné veřejnosti. Primárně jsem ale pořád autor,“ dodává.

Původní larpy vznikaly v USA zhruba v osmdesátých letech a zdaleka nevypadaly tak jako dnes. Autoři je totiž konstruovali jako deskové hry, kde každý hráč měl figurku rytíře, příšery a podobně. Postupem času se tvůrci her ovlivnili dramatickými kurzy, divadly, pouličními performance, až se z toho vyklubala podoba dnešních larpů. „U nás se hry začaly objevovat už po revoluci. Ale pořád to byla spíše záležitost uzavřených skupin,“ uvádí Gotthard.

Brněnské larpy se většinou pořádají v kavárně Trojka na Dominikánské ulici. Zájemci vcházejí do určitého prostoru, který odpovídá žánru hry – do sklepa, uzpůsobené místnosti, někdy i na zámeček. „Menší larp je zážitek podobný divadlu s tím rozdílem, že se kolem nevyskytují žádní diváci. Tvůrci děje jsou především samotní hráči. Obvykle se hraje v osmi až deseti lidech,“ líčí Gotthard. 

Hráči se sejdou, každý dostane určitou roli, kterou si vybere sám podle preferencí. Někdy se převléknou do kostýmů a v instrukcích k postavě se dozví o její minulosti, povaze a charakteru a o vztazích s ostatními postavami. Nejdůležitější je pak tajemství, o kterém ostatní neví, a jejich cíl ve hře. „Rolí je opravdu široká paleta. Po nastudování postavy začíná hra. Hráči mezi sebou hovoří, jako by hovořily samotné postavy. Vžijí se do toho, že jsou například francouzským šlechticem v roce 1789, řeší nějaký konkrétní problém a témata, která se ve hře objevují, “ popisuje Gotthard principy hry. „Hráči se sice drží několika instrukcí, ale hlavní je improvizace. Příběh se postupně vyvíjí, odkrývají se různá tajemství, nastávají zvraty, “ dodává. Hra trvá asi čtyři hodiny. Po jejím skončení hráči odevzdávají kostýmy a chvíli diskutují o průběhu hry. Pak se navracejí zpátky do normálního světa.

Projekt Systém je celovíkendový larp s tématem totalitního režimu. Foto: archiv Court of Moravia.Větší larpy probíhají ve více lidech, větších prostorech a s větším důrazem na iluzi reality. „Takovým larpem je třeba Projekt Systém. Jeho tématem je život obyčejných lidí v totalitním státě. Trvá celý víkend ve speciálně upraveném objektu,“ uvádí Pavel Gotthard.

Mnoho lidí dnes však stále neví, co to vůbec slovo larp znamená. „Ještě dva měsíce zpátky jsem neměla ani tušení o existenci takového typu zábavy. O larpu mi řekla kamarádka a společně jsme šly do Trojky na Seanci. Hrála jsem ducha mrtvé dívky, byl to opravdu nevšední zážitek,“ vypráví studentka Simona Štěrbová.

Larp už dávno není jenom pro fanoušky fantasy, Pána prstenů a historického šermu čili věcí, se kterými byl spjatý dřív. „Nyní už larpy představují zábavu pro každého, kdo má chuť si vyzkoušet, jaké to může být v kůži někoho jiného,“ dodává Pavel Gotthard.

Více na http://www.courtofmoravia.com/

Klíčová slova: larp, Trojka, Court of Moravia, hra, drama, divadlo

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.