21.10.2019 21:45


Laureátka soutěže České hlavičky chce spojit informatiku s biologií

Autor: Miroslava Putzlacherová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Nikola Svobodová v pondělí večer přebrala cenu v soutěži České hlavičky pro nadané středoškoláky v kategorii SANITAS, kterou vědci udělují za odborné práce a projekty z oblasti přírodních věd zabývajících se lidským zdravím. Svou práci nazvanou Život a zdraví člověka postavila na výzkumu DNA a proteinů. 

Laureátka soutěže Nikola Svobodová. Foto: Miroslava Putzlacherová

Poškození DNA v buňkách jsou nebezpečnou záležitostí. Když se jich totiž nakombinuje víc a buňka je není schopná opravit, může dojít k její smrti nebo ke vzniku nádoru. K opravě DNA slouží proteiny RAD51 a BRCA2, i v těch však dochází k mutacím zvyšujícím riziko vzniku nádoru prsu či vaječníku o desítky procent. 

K vývoji léčby je třeba porozumění vlivu mutací na funkci proteinu. A právě mechanismus, kterým se opravné proteiny podílejí na vzniku a rozvoji nádoru, odhalila studentka Nikola Svobodová z Pelhřimova. 

Proč právě DNA a proteiny? „Tématu se věnuji proto, že je to důležitý obor. Výzkum v oblasti buněk má totiž přímý vliv na člověka a jeho zdraví. Také proto jsem svou práci pojmenovala Život a zdraví člověka,” vysvětluje. 

O biologii se začala zajímat na gymnáziu, kde jí byli inspirací učitelé a další studenti. Už tehdy začala pracovat v laboratoři. A pak se dostala přes projekt do výzkumu na Masarykově univerzitě. Vedoucí výzkumů prezentovali svoje práce a nabízeli spolupráci. Nikolu zaujal výzkum, ve kterém vědci trávili nejvíce času v laboratoři, a Nikola zase zaujala vědce. A tak mezi středoškolskými studenty vybrali právě ji. 

Během studia tak trávila hodně času v laboratoři, na gymnáziu si domluvila individuální studijní plán a učila se různým metodám zkoumání z oblasti biologie, fyziky či chemie. Což bylo často složité. „Rodiče mě ale ve všem rádi podporovali, i když jsem dělala různé šílenosti a vůbec jsem nebývala doma. Za to jsem jim opravdu vděčná,” říká Nikola. 

V laboratoři, kde tvořila svoji práci, začínala před lety i jiná laureátka České hlavičky, Karina Movsesjan. I ta se věnovala proteinům RAD51 a posléze se stala vítězkou evropské soutěže nejlepších vědeckých prací mladých talentů. Podle odborníků, kteří se seznámili s prací Nikoly Svobodové, představuje pro vědu stejnou naději jako její předchůdkyně. 

K velkému překvapení okolí se však po maturitě Nikola vydala cestou techniky a začala studovat na fakultě informačních technologií v Praze. „Rodiče byli velmi překvapeni, když jsem přišla s informatikou. To ale neznamená, že se nebudu biologii věnovat i nadále. V podstatě jenom hledám jinou cestu. Chci vyvinout umělou inteligenci, který by mohla být využitelná při výrobě léků, a která by mohla zrychlit a zlevnit výzkum. Pro vývoj takové technologie můžu využít svých znalostí z laboratoře. 

Klíčová slova: biologie, výzkum, Česká hlavička, informatika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.