18.05.2013 18:01


Laurieho teskně moderní blues

Autor: Michal Majnuš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Hugh Laurie vydal v pořadí druhé bluesové album. Po prvotině Let Them Talk, která se nesla v duchu tradičního neworleanského blues, spatřila světlo světa deska Didn´t It Rain, s níž se Laurie posunul k modernějším podobám americké černošské hudby. V červenci Laurie s kapelou Copper Bottom Band zahraje i v pražském Kongresovém centru.

Je otázka, kolik lidí v České republice si vybaví jméno Hugh Laurie, aniž by si ho v momentě nespojilo se seriálovou postavou doktora House. Dá se však směle pochybovat, že by tato role byla jediným důvodem, proč se lístky na Laurieho pražský koncert vyprodaly během pár dnů. Načež se producenti rozhodli uspořádat koncerty dva. První se uskuteční 26. července od osmi hodin večer v Kongresovém centru, druhý o den později tamtéž. S čím vlastně Laurie do Prahy přijede?

Laurieho nové album s názvem Didn´t It Rain vyšlo 13. května a navazuje na bluesovou prvotinu Let Them Talk z roku 2011. Zatímco na prvním albu vzdal hold neworleanskému „oldschoolovému“ blues, nová deska se nese v duchu modernějšího blues s prvky jazzu či vášnivého tanga (píseň Kiss of Fire). Tomu odpovídá i zvuk, který je místy velmi řezaný, až elektrický. Přesto si na své přijdou i fanoušci typického „unplugged“ teskně melodického blues, jelikož Laurie je milovníkem především staré klasiky. To dokazuje například předělávkou hitu Unchain My Heart původně od Raye Charlese.

Stejně jako první album, je i Didn´t It Rain plné zajímavých hostů, ovšem již ne tolika zvučných jmen. Laurie vsadil pouze na jednoho bluesového velikána, a tím není nikdo menší než Taj Mahal. Držitel dvou cen Grammy rozezvučel svůj chraplák v písni Vicksburg Blues. Kromě Taje Mahala si Laurie na nové desce zazpíval s melancholickou Gaby Moreno v duetu Kiss of Fire a soulová vokalistka Jean McClain svým nezapomenutelným hlasem interpretovala Send Me To The ´Lectric´ Chair.

Laurie nové album pojal velkoryse vůči hostům i kapele Copper Bottom Band, s níž desku nahrál. I když je bezesporu hlavním tahákem pro obecenstvo britský herec, Laurie sám sebe spíše upozadil za klavír či kytaru a nechal vyniknout především kolektivní radost z hudby. Na blues je však té radosti možná až příliš. O to víc se celým albem táhne esprit jazzu a soulu, prostě hudební hravosti. Silný emocionální zážitek originální černošské hudby ovšem nečekejte. Lauriemu sametovému hlasu přeci jen chybí patřičné strastiplné životní zkušenosti. Jeho blues zní místy příliš elitářsky.

Obě Laurieho desky má produkčně na starosti Joe Henry. Tento chlapík píše hudbu pro Madonnu. Produkoval takové pecky, jako byla Grammy ověnčená Genuine Negro Jig folkových Carolina Chocolate Drops či Don´t Give Up On Me Salomona Burka. Laurie tedy vsadil na jistotu, což se mu bezezbytku vyplatilo. Let Them Talk skončila na druhém místě britského žebříčku prodaných alb a nová deska bude zřejmě neméně úspěšná - což dokládá i obrovský zájem o lístky na oba pražské koncerty. Jak velkou roli v úspěchu hrají jeho dřívější herecké počiny, nechť posoudí každý sám.

Ilustrační foto: morquefile.com.

Klíčová slova: Hugh Laurie, Didn´t It Rain, blues, Let Them Talk, Joe Henry, jazz, soul

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.