22.03.2012 17:37


Léčba pacientů Masarykova onkologického ústavu je bezpečnější díky nové technologii

Autor: Nela Patschová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lékaři brněnského Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) zavedli nový postup při práci s cytostatiky, kterými se léčí nádorová onemocnění. Systém radiofrekvenční identifikace usnadňuje zdravotnickému personálu manipulaci s těmito nebezpečnými látkami a zvyšuje bezpečnost pacientů. "Hrozná nemoc se léčí hroznými léky. Nyní jsme ale schopní používat léčiva zcela bezpečně," řekl ředitel MOÚ Jiří Vorlíček.

Brno  Zaměstnanci Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) od roku 2009 využívají při manipulaci s cytostatiky technologii radiofrekvenční identifikace (RFID), která zajišťuje pacientům i zaměstnancům vyšší bezpečnost. "Cytostatika jsou totiž léčiva, u kterých je velmi malý rozdíl mezi léčivou a jedovatou dávkou. RFID čipy nám umožnily maximalizovat kontrolu dávek léku a zamezit chybování při přípravě a podání léku," uvedla náměstkyně pro lékárenskou péči Šárka Kozáková. 

Prostřednictvím radiofrekvenčních čteček a čipů jsou lékaři schopní sledovat veškerou manipulaci s léčivy a jejich pohyb. "Jsme schopní zjistit kdo, kde, kdy a jak s léky zacházel. Při přípravě léku navádí pracovníka počítač a snižuje tak riziko chyby," popsala funkci RFID systému Kozáková. Všechny údaje lékaři archivují v elektronické dokumentaci pacientů.

Zdravotnický personál označuje čipy nejen lahvičky s lékem, ale také nástroje k podání léku. Pacienti i ošetřující sestry pak u sebe nosí plastové kartičky, na kterých je také čip. Před zavedením RFID systému mohlo docházet ke zdvojení dávky či opakovaným podáním léčiva například kvůli chybnému zaznamenání dávky léku do evidence pacienta. "Nyní čtečkou načteme čip na lahvičce, a pacientův čip a vidíme, zda podáváme správné množství léku správnému pacientovi. Je to mnohem bezpečnější a také rychlejší," vysvětlila staniční sestra Eva Vykoukalová.

Staniční sestra Eva Vykoukalová načítá pomocí RFID čtečky čip na pacientčině kartičce. Autor: Nela PatschováOd zavedení RFID čipů nedošlo v MOÚ k jediné chybě při přípravě či podání cytostatik. "Dříve jsme o chybách nevěděli. Nebylo možné je zjistit. Pouze jsme zaznamenávali vedlejší účinky léků a to nám mohlo jen napovědět," řekla Kozáková. Díky RFID čipům se tak pacienti vyhnou těžkým vedlejším účinkům způsobeným špatnou dávkou léku. "Byla jsem se tu léčit před dvanácti lety a to mi bývalo strašně špatně. Teď ale paní doktorka říkala, že už to nebude tak hrozné. Stále se sice bojím, ale paní doktorce věřím," popsala pacientka Květa Zychová své zkušenosti s léčením cytostatiky.

RFID technologie se zatím používá jen u ambulatních pacientů, kterých je téměř dvě stě tisíc. "Plánujeme tuto technologii zavést i u hospitalizovaných pacientů, kde se manipulace s léčivy zatím zaznamenává ručně a ne čtečkami," prozradil ředitel MOÚ Jiří Vorlíček. V současné době je v MOÚ asi devět tisíc hospitalizovaných pacientů.

MOÚ je jediným zdravotnickým zařízením v Evropské unii, ve kterém se čipy RFID používají v procesu přípravy a použití léčiv. "Technologii RFID už dříve zavedli lékaři v Ženevě, ale kvůli velké finanční náročnosti se celý projekt nakonec zrušil," řekla Kozáková. Provozní náklady RFID systému ročně dosahují osmi set tisíc korun a náklady na zavedení technologie dosáhly dvaceti milionů korun. 

Klíčová slova: RFID, čip, MOÚ, onkologie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.