01.10.2012 08:31


Léčitel nemusí být šarlatán

Autor: Monika Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Léčitelství, alternativní medicína nebo psychotronika. Ani jeden z termínů česká legislativa neuznává jako alternativu ke klasické medicíně. Přesto jsou lidé, kteří pomoc léčitelů vyhledávají a někdy dokonce upřednostňují před praktikami medicíny západní.

V české kotlině si stále ještě zvykáme na to, že se běžnou praxí stávají návštěvy psychologů a psychoterapeutů. Mnohdy to stále ještě doprovází tázavý pohled a zamyšlení nad "normálností" dotyčného. A teď si představte, že při nezávazném hovoru s přáteli nad zlatavým mokem prohlásíte, že pravidelně navštěvujete léčitele. Část z nich si možná bude ťukat na čelo, část jen mávne rukou, že to nemáte zapotřebí.

Pod zastřešující slovo léčitelství však můžeme zahrnout obrovské množství směrů a učení. Od tradiční čínské medicíny přes alternativní medicínu, bylinkářství, reiki, homeopatii až po některé techniky využívané například v psychologii. Léčení tak může probíhat na fyzické, duševní i duchovní úrovni. Díky různorodosti si může tu svou alternativu najít prakticky kdokoliv.
Otakar Líbal se spiritualitou zabývá víc jak dvanáct let
V případě, že se rozhodnete léčitele navštívit je vhodné dát na doporučení nebo osobní pocit. Při léčení by totiž měla fungovat vzájemná důvěra mezi klientem a léčitelem. To ostatně potvrzuje i Otakar Líbal, jeden z léčitelů praktikujících v Brně. "Každý klient přichází na základě vlastního rozhodnutí a pocitu, že potřebuje pomoc. V případě, že necítí důvěru, může odejít. Stejně tak mám já právo ho odmítnout léčit."

Když jsem se sama za Otakarem vydávala, cítila jsem směs napětí a obav, a to i přesto, že to nebyla moje první návštěva léčitele. Sešli jsme se v jedné z brněnský čajoven a mě celou cestu ležela v hlavě věta, kterou jsem si přečetla na jeho webu. "Spoluprácí a léčením těla, duše a ducha dojde ke změně v celém životě - "vnějšku". Potíže však mají "vnitřní" příčinu a tu můžeme proměnit a zcela uzdravit, aby se situace neopakovala."
No uvidíme. Trochu skeptická k tomu, že po prvním setkání můžu pociťovat nějaké změny, jsem přece jen byla.

Hned na úvod jsem se dozvěděla, že léčení probíhá skrze energie a spirituální způsoby. Pro člověka s velkou důvěrou v západní medicínu lehce neuchopitelná představa. Když se zajímám o to, jak dlouho se zabývá spiritualitou, odpovídá bez váhání: "Od třinácti let jsem prošel mnoha směry, proudy a náboženstvími, od katolicismu, satanismu, přes budhismus, magii, chaosmagii a šamanismus. Dnes při léčení vycházím mimo jiné z principů šamanismu, hermetického léčení, budhismu nebo jogy."

Když shrnu samotný průběh setkání a energie, které jsem během sezení vnímala, zjištění je až překvapivé. Málokdy se mi stane, že sedím proti člověku a mám pocit, že do mě "vidí". Celý rozhovor byl totiž nenásilnou formou léčení, kdy jsem plynule od zpovídajícího přešla do pozice zpovídaného a léčeného. Obavy, které jsem na začátku měla se rozplynuly během půl hodiny a já začala reálně vnímat "energii", kterou Otakar vyzařoval. Když jsem odcházela, cítila jsem se vyrovnaněji než několik posledních dní.

Na závěr chci podotknout, že článek nemá být propagací ani obhajobou léčitelství. Nechci tvrdit, že alternativní směry jsou variantou pro každého. Stejně jako vám nemusí pomoct západní medicína, nemusí "zabrat" metody alternativní léčby. Vše je o zkušenosti, která je nepřenosná. V mém případě se léčení osvědčilo, takže můžu říct, že healer nemusí být šarlatán.

Klíčová slova: léčitel, alternativní léčba, spiritualita, Otakar Líbal

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.