11.11.2020 21:29


Ledová voda posiluje zdraví. Otužilecká sezóna začala

Autor: Eliška Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rok se opět přehoupl do své chladnější části. Noční teploty už klesají k nule. Právě to je ideální počasí pro otužilce. České vodní toky mají momentálně kolem deseti stupňů. Zastánci otužování v tuto dobu míří k rybníkům, přehradám i řekám, zaplavat si ve studené vodě. Především proto, aby zocelili své zdraví.

Otužilecká sezóna začala, autor: archiv Kristiána Latináka

Česká republika – Otužilci napříč celou Českou republikou vyráží ven s koupací čepicí a ručníkem. Jejich kroky směřují k vodním tokům, u kterých své oblečení vymění za plavky a ponoří se do ledové vody. Podzimní počasí jejich netradičnímu sportu přeje. Čím je chladněji, tím lépe. Zima je pro jejich tělo přítelem.

„Otužování funguje na základě změn chemických procesů v lidské těle. Pokud se člověk ponoří do studené vody, tak si jeho tělo myslí, že je v ohrožení. Nervová soustava pak vyšle hormonálnímu systému signály, aby došlo k produkci příslušných hormonů, například adrenalinu,“ řekl lektor otužování Jiří Uhlíř. Zároveň dodal, že pokud se chce člověk začít otužovat, tak musí dodržet určitý postup. Základem je ovládnutí mysli a následně dechová cvičení. Až po zvládnutí těchto kroků je možné začít s postupným nenuceným otužováním.

Sedmadvacetiletý počítačový specialista Kristián Latinák se otužování začal věnovat nedávno. V minulých letech chodil vždy od podzimu do jara do sauny. To ale současná situace neumožňuje, a tak vyměnil teplo za zimu. „Věděl jsem o tomto netradičním sportu už delší dobu, ale donedávna jsem upřednostňoval horko před chladem. Úplně poprvé jsem to zkusil letos v létě na Islandu, kde jsem se koupal v moři o teplotě šesti stupňů. Tam se mi to zalíbilo a začal jsem se o to víc zajímat,“ uvedl Latinák. Otužování mu podle jeho slov pomáhá posilovat imunitu a celkově má pozitivní dopad na jeho zdraví.

„Pobytem ve studené vodě dochází k posílení imunity a nervového systému, dále ke zvýšení elasticity cév a také ke zlepšení výkonnosti srdce. Na to už přišla medicína před mnoha lety. Prakticky to znamená třeba to, že se člověk, který se pravidelně otužuje, méně potí. V mrazivých dnech je mu poté menší zima a je méně často nemocný,“ konstatovala šestašedesátiletá zdravotní sestra Hana Nováková, která se o toto téma zajímá téměř celý svůj život. Sama se otužuje již více než čtyřicet let. Chlad má přínos i pro psychiku, podle jejích slov jí pobyt v ledové vodě vnitřně naplňuje a uklidňuje.

K otužování není potřeba žádné speciální vybavení ani konkrétní místo. „Na sobě mívám obyčejné plavky a chodím do přehrad nebo rybníků. Nedávno jsem byla třeba v Brněnské přehradě, kde měla voda jedenáct stupňů nebo v bratislavských Zlatých píscích, tam byla teplota vody okolo dvanácti stupňů,“ sdělila čtyřiadvacetiletá studentka Natálie Frolková. Podotkla, že v současné době je jediným nepostradatelným vybavením ochrana úst a nosu. „Samozřejmě se musíme řídit nařízením vlády, proto máme i při koupání roušky a musíme dodržovat dvoumetrové rozestupy,“ objasnila Frolková.

Klíčová slova: otužování, Česká republika, imunita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.