03.03.2013 14:19


Lenka Badriyah Zychová tančí s hvězdami

Autor: Jana Štukhejlová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dlouhé vlasy značí krátký rozum. Toto lidové moudro však rozhodně neplatí o Lence Badriyah Zychové z Brna. Ačkoli jsou dlouhé hnědé vlasy její chloubou, práce na dizertaci o bublinách v mezihvězdném prostředí hovoří sama za sebe. Životní příběh úspěšné orientální tanečnice a studentky astrofyziky na Masarykově univerzitě ukazuje, že je možné splnit si své sny a dotknout se hvězd. Stačí jen chtít a věřit, že vše je možné. I získat video stříbrné Bellydancer of the Universe před brněnskou hvězdárnou!

Autor: Jana Štukhejlová

Lenka se před pár dny vrátila z Ameriky, odkud si přivezla druhé místo z prestižní soutěže Bellydancer of the Universe. O skvělém umístění v konkurenci šestatřiceti tanečnic z celého světa říká: „Odvedla jsem klasický výkon, řekněme standardní. “ Lenka působí vždy skromně a profesionálně. I přes to, že večer před natáčením videa u hvězdárny měla horečky, na natáčení trvala. Nemoc si však teď rozhodně nemůže dovolit. Za pár dní ji čeká dvoutýdenní turné po Japonsku, kde bude vystupovat s taneční skupinou Bellydance Evolution. Tu založila Američanka Jillina, hvězda mezi světovými orientálními tanečnicemi. „Je velmi inovativní a snaží se pozvednout orientální tanec na vyšší úroveň,“ říká o své mentorce Lenka.      

Lenka Badriyah Zychová s nejnovější trofejí před brněnskou hvězdárnou. Foto: Jana ŠtukhejlováBez křoví by byla poušť

Byla to právě Jillina, kdo Lenku hned v jejích tanečních počátcích podpořil. Po neúspěchu na Miss Orient v roce 2007 chtěla Lenka s tancem skončit, dostala se však na seminář ke své hvězdě. Jillina, v té době již stálice na orientální scéně, si Lenku mezi ostatními tanečnicemi vyhlédla a tím ji povzbudila v dalším snažení. Po pár letech se už mladá Češka dostala do Jillininy mezinárodní taneční skupiny coby křoví, tedy tanečnice v pozadí. „Tohle křoví je ale v orientálním tanci moc důležité, bez něj by to na pódiu vypadalo jako na poušti,“ dodává Lenka, která však před nedávnem získala jednu z vedlejších rolí a na dalším turné ji čeká dokonce jedna z rolí  hlavních. „Byla to strašně nereálná představa, že bych někdy tančila s Jillinou. Všichni se mi smáli. Uvažovala jsem, že bych se kvůli tomuto svému snu přestěhovala do Ameriky, ale nakonec to ani nebylo nutné,“ září štěstím Lenka.

I přes Lenčiny nesporné úspěchy na mezinárodních soutěžích, příští rok se už na Bellydancer of the Universe nechystá. „Soutěže mě nebaví, vyhovuje mi současný stav, kdy učím v Centru tance a mám možnost jezdit na zahraniční festivaly.“ Vyučování Lenku velmi nabíjí, baví ji také sledovat, jak se její kurzistky zlepšují a časem začnou samy vystupovat nebo třeba i učit. Sama Badriyah je nejlepším příkladem toho, čeho může člověk za pouhých osm let tvrdého tréninku dosáhnout. A to bez jakékoli předchozí taneční průpravy.        

Budoucnost je ve hvězdách

Dříve než Lenka propadla orientálnímu tanci, zajímal ji hlavně vesmír. „Na gymnáziu si všichni mysleli, že jsem kluk. Fotila jsem, hrála jazz a hlavně jsem se věnovala astrofyzice.“ Zlom nastal, když se Lence v tanečních spolužáci smáli, že je dřevo. „Když jsem pak na ulici zahlédla plakát na lekce orientálního tance, rozhodla jsem se, že to zkusím.“ Na astrofyziku však nezanevřela a dokonce si zvolila své umělecké jméno tak, aby k ní odkazovalo. Badriyah znamená „podobná úplňku“. Mladá vědkyně neváhá vtipkovat o populárním seriálu Teorie velkého třesku. „Rajesh Koothrappali je astrofyzik, ale většina mých kolegů s ženami mluvit umí. A velmi dobře!“ směje se Lenka. V seriálu se prý baví i fyzikálními vtipy, který běžný divák nemůže pochopit.

U studentky astrofyziky je možná překvapivé, že se zajímá o horoskopy. „Vždy jsem se snažila věcem přijít na kloub a tohle nebylo výjimkou.“ Zvědavost Lenku dohnala až k astroložce a časem ji přiměla k vlastnímu výkladu toho, jak je možné horoskopy pochopit. Skrze postavení hvězd a planet to prý opravdu není „To, že by třeba měsíc dokázal svým postavením ovlivnit osud člověka, to je vážně směšné.“ Zavrhuje i různé léčivé kameny a magnetické náramky. „Věřím ale v sílu víry“.   

O peníze jde až v první řadě

Lenka Badriyah Zychová věřila i v to, že se dokáže prosadit coby tanečnice. Také doufá, že se jí podaří živit se tancem i v budoucnosti. Orientální tanec má oproti jiným tu výhodu, že není příliš náročný na klouby, a proto ho tanečnice mohou tančit až do vysokého věku. Nebrání se ale ani produkování tanečních show. „V tanci je více možností vydělat si než v astrofyzice. Zatímco v Německu mají děti na středních školách povinně tři roky této vědy, v Čechách bych mohla tak maximálně učit matematiku a fyziku,“ vysvětluje Lenka. Svěřuje se, že sice velmi ráda učí a předává své zkušenosti dál, přesto je to však tanec, kde se cítí sama sebou. „Na pódiu jsem to prostě já, při pozorování hvězd cítím něco jiného,“ říká astrofyzička a vzápětí dodává, že když přemýšlí o vesmíru, vnímá samu sebe jako součást světa.

Lenčin příběh je důkazem, že pokud se člověk snaží, může dosáhnout všeho. Překážkou nemusí být ani to, když vás ostatní považují za dřevo. Má sama Lenka nějaký recept na to, jak si splnit své sny? „Přejte si, co chcete, ale nechte to plynout. Nemá cenu tlačit na pilu,“ usmívá se sympatická tanečnice, balí si do kufru blýskavý kostým a vyráží směrem na přírodovědeckou fakultu a dále ke hvězdám.

Klíčová slova: Badriyah, astrofyzika, orientální tanec, hvězdy

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Linda Š. | 04. 03. 2013, 12:08
Lenka skvěle tančí a je úžasná osobnost. Velmi příjemný člověk. Obrovská inspirace a idol pro tanečnice :-)))) Linda