24.03.2019 11:11


Letošní bezodpadová výzva zaujala přes šestnáct tisíc lidí

Autor: Tereza Ryšanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Čtyřicetidenní bezodpadová výzva. Leckdo o ní možná slyšel na sociálních sítích. Autorky blogu Czech Zero Waste chtějí lidem ukázat cestu k minimálnímu množství odpadu. K plnění výzvy potřebuje člověk jen tři věci: chytrý telefon, mobilní aplikaci a čtyřicet dní. 

Vzhled mobilní aplikace Czech Zero Waste,  foto: Tereza Ryšanová 

Brno – Od šestého března plní lidé po celé České republice čtyřicet úkolů, které jim pomáhají snížit množství vyprodukovaného odpadu. Účastníci je letos poprvé dostávají skrze mobilní aplikaci, která funguje i bez připojení k internetu. Celou akci vymyslely autorky webové stránky Czech Zero Waste.

Zájemci mohou aplikaci získat zdarma na App Storu nebo Google Play. Celkem si ji stáhlo více než šestnáct tisíc lidí. „Vytváření obsahu nám zabralo dva až tři měsíce, všechny úkoly jsme si vymýšlely samy. Samotnou aplikaci nám pak naprogramoval můj manžel,“ popsala spoluorganizátorka Michaela Gajdošová.

Výzva trvá od šestého března do čtvrtého dubna, ovšem s jejím plněním může jedinec začít kdykoliv. Buď se připojí k aktuální úloze a ty starší splní později, nebo začne úplně od začátku. Úkoly jako den bez automobilu, plánování jídla, bezobalové nakupování či vlastní taška na nákup mají člověka posunout o krok blíže k životu bez odpadu. „Tato výzva je už naše tradice, opakujeme ji každý rok. Tato je v pořadí čtvrtá a poprvé se plní úkoly i v neděli. Ty byly minulé roky volné,“ doplnila Gajdošová.

Někteří lidé se zapojují i v zahraničí. Studentka čínštiny Ema Baarová plní letošní bezodpadovou výzvu v čínském městě Chang-čou. Podle ní je aplikace velmi jednoduchá na ovládání a má hezkou grafiku. „Myslím, že je to skvělý nápad. Své výsledky můžu sdílet na sociálních sítích a doufat, že ke zdravějšímu a šetrnějšímu stylu nakopnu více lidí. Samotné plnění úkolů v Číně je pro mě velká výzva, je zde totiž neskutečné množství odpadků a ani recyklování tady není na denním pořádku. Vtipné je, že díky časovému posunu můžu plnit zadání o sedm hodin dříve než lidé v Česku,“ řekla Baarová.

S výzvou začala hned po jejím spuštění a zatím ji nejvíce zaujal první úkol Kontrola koše. Ten ji motivoval ke zmenšení množství odpadu. „Snažím se teď přemýšlet nad tím, co vyhodím. Zkouším najít způsoby, jak věci raději znovu využít. V Číně míjím denně přeplněné popelnice. Na to, jaký je tu neskutečně rychlý vývoj ekonomiky a technologie, jsou v boji s odpadky opravdu hodně pozadu,“ dodala Baarová.

Téma životního prostředí zajímá spoustu lidí, ačkoliv mnozí o aplikaci nevědí. I bez výzvy se snaží třídit, nosit vlastní láhev na pití nebo tašku na nákup. „Třídím odpad, nepoužívám plastová brčka a nakupuji hlavně v second handech. Na svačiny mám vlastní krabičky a na vodu nosím jen jednu PET lahev. O aplikaci jsem nikdy předtím neslyšela, ale ten nápad se mi líbí. Když to můj mobil zvládne, tak si ji stáhnu,“ řekla studentka operního zpěvu Kristýna Ševčíková.

Klíčová slova: Bezodpadová výzva, Czech Zero Waste, život bez odpadu, mobilní aplikace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.