23.03.2019 14:10


Letošní dopravní nostalgie bude v duchu 150. výročí brněnské hromadné dopravy

Autor: Helena Havranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Projížďky historickými tramvajemi, výstavy a dny otevřených dveří přichystal pro návštěvníky na třetí červnový víkend brněnský Dopravní podnik. Díky koněspřežné tramvaji, která do ulic vyjela v roce 1869, se Brno stalo prvním městem na území dnešní České republiky, které hromadnou dopravu zavedlo. Od té doby se provoz značně rozvinul, a návštěvníci tak uvidí kromě historických vozů také nejnovější technologie.

Brno – Už sto padesát let jezdí lidé v Brně hromadnou dopravou. Kromě každoroční dopravní nostalgie, při které návštěvníky po centru svezou historické tramvaje, připravil brněnský Dopravní podnik další akce, které výročí připomenou.

O víkendu od 15. do 16. června se zájemci projedou tramvají taženou koňmi, parní tramvají Caroline a prohlédnou si historické vozy. „Na náměstí Svobody vystavíme tramvaj Grácku z roku 1919 a historický kropicí vůz,“ řekl ředitel brněnského Technického muzea Ivo Štěpánek. Ve stejnou dobu bude na náměstí Svobody také výstava Městská hromadná doprava ve třech stoletích. „Návštěvníci uvidí kromě ukázek z historie městské dopravy také současné technologie včetně řídícího systému, který používáme dnes,“ dodal generální ředitel brněnského Dopravního podniku Miloš Havránek.

První koněspřežná tramvaj vyjela z Moravského náměstí 17. srpna 1869, a Brno se tak stalo po Vídni a Budapešti třetím městem, které v Rakousko-Uhersku zavedlo hromadnou dopravu. „Jedná se bezesporu o jedno z největších a nejdůležitějších letošních výročí města Brna. Připomíná nejen obrovský technický rozvoj, ale i generace lidí, kteří se na vývoji a provozu městské hromadné dopravy podíleli,” uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková, která oslavy zaštiťuje.

Součástí slavností budou také dny otevřených dveří. V sobotu 13. dubna organizátoři při příležitosti zahájení 73. plavební sezony otevřou zájemcům prostory areálu lodní dopravy. Exkurzí do autobusové a tramvajové vozovny v Medlánkách a do Ústředních dílen se návštěvníci zúčastní 18. května. Do areálu Medlánek budou moci přijet retrovozy, které budou zájemce z brněnského centra svážet. Den otevřených dveří vozovny v Husovicích pak zaměstnanci Dopravního podniku uspořádají 15. června, kdy akce doplní další události dopravní nostalgie.

Patnáctileté výročí oslaví letos také Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje. „Chystáme jízdy parního vlaku a historických autobusů z centra Brna do depa Českých drah v Maloměřicích i míst v okolí Brna,“ řekl o akcích naplánovaných na víkend od 15. do 16. června Jiří Horský, ředitel společnosti KORDIS JMK, která koordinuje a provozuje dopravní systém v Jihomoravském kraji.

Klíčová slova: Brno, Dopravní podnik města Brna, dopravní nostalgie, Technické muzeum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.