18.05.2017 09:53


Letošní festival bude jednou z největších ohňostrojových přehlídek na světě, říká ředitel marketingu Ignis Brunesis

Autor: Michaela Střížová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jubilejní dvacátý ročník festivalu ohňostrojů Ignis Brunesis započne na brněnské přehradě již příští týden. Na soutěžní skladbu Bugatti step od Jaroslava Ježka se proti sobě namísto obvyklých čtyř postaví celkem pět soutěžních týmů, ze kterých odborná porota vybere vítěze čtyř kategorií.

Ředitel marketingu a obchodu Ondřej Morávek ze společnosti Snip & Co, která je hlavním producentem a autorem Ignis Brunensis. / Foto: Z archivu Ondřeje Morávka

Brno
– Ohňostroje z dílny českých, španělských, ale i čínských umělců budou moci Brňané zhlédnout již od příštího pátku. Autoři k dvacátému výročí festivalu představí úplně poprvé pět soutěžních ohňostrojů. Tím se Ignis Brunesis stane jedním z největších ohňostrojných festivalů na světě. „Brno se zařadí mezi destinace jako je Cannes nebo Montreal,“ říká ředitel marketingu a obchodu Ondřej Morávek z reklamní společnosti Snip & Co, která je hlavním producentem a autorem festivalu.

Čím je dvacátý ročník festivalu výjimečný?

Čeho si diváci na první pohled všimnou asi nejvíce, je jeho velikost, protože poprvé v historii festivalu se zúčastní pět soutěžních ohňostrojů. Tím se Brno zařadí mezi největší ohňostrojné festivaly na světě. Jednotlivé ohňostroje budou také větší. Novinkou, která program před ohňostroji rozšíří, bude RegioJet Music Fest. V každý den ohňostrojů se tak návštěvníci mohou těšit na hudební festival nad Rakoveckou pláží se vstupem zdarma. Diváci, kteří přijdou už odpoledne, se tedy jen večer otočí vzad a budou se dívat na ohňostroj.

Očekáváte pět soutěžních vystoupení i v příštích letech?

Je to realizovatelné, ale vzhledem k finančnímu zajištění myslím, že od příštího roku budou zase čtyři soutěžní ohňostroje.

Jedná o mezinárodní festival. Přijíždí i diváci ze zahraničí?

Diváků ze zahraničí je poměrně dost a jejich počet narůstá. Informace máme od policie, jež monitoruje počet aut zaparkovaných podél přehrady, a také podle ohlasů ze světa, které nám prostředkuje společnost Czech Tourism. Letos je vyšší zájem zejména ze sousedních států, neboť soutěží také rakouský a německý tým. Samozřejmě obrovské množství diváků přichází ze Slovenska, které je nejblíže.

Kdo ohňostroje vybírá?

Máme dvě poroty, jedna je divácká a druhá odborná. Divácká porota vybírá nejlepší ze všech sedmi ohňostrojů. Dvacetičlenná odborná porota volí pouze mezi pěti soutěžními ohňostroji. Uděluje celkem čtyři ceny: hlavní cenu, cenu za nejlepší scénu, nejlepší hudbu a za nejlepší povinnou část, což je producentem zadaná hudba, která je pro všechny jednotná. Letos je to Bugatti step od Jaroslava Ježka. Odborná porota každý večer zasedne na přehradě, zhlédne ohňostroj, a pak boduje synchronizaci obrazu s hudbou, efekty a podobně. Členy poroty jsou třeba ředitelé filharmonií, rektor JAMU nebo různí hudební skladatelé a fotografové.

Jak se vybírá skladba pro část, která je pro všechny týmy jednotná?

K výběru mohou být tři důvody. Prvním je návaznost na nějaké významné výročí. Například loni měla brněnská filharmonie šedesát let, a tak nám věnovali konkrétní skladbu. Většinou se také sahá po českých autorech, abychom je propagovali ve světě. Rovněž přihlížíme k tomu, které skladby jsou pro ohňostroje vhodné. Třeba Bugatti step svým rytmem dokonale ladí. Také upřednostňujeme náročnější skladby, aby bylo vidět, jak si týmy s úkolem poradí. Je poměrně zajímavé sledovat, jakým způsobem například k Dvořákovi přistupuje český a jak španělský tým.

Jak dlouho trvá festival uspořádat?

Dvacátý ročník se chystal už od osmnáctého ročníku. Účastníky musíme oslovovat s velkým předstihem, protože jsou to mezinárodní společnosti, které mají poměrně vytížené kalendáře. Týmy mají dobu, kdy realizují show po Evropě nebo po světě. U jižních států je to poměrně brzy, Ignis Brunesis je před jejich hlavní ohňostrojovou sezónou. Přímá produkční realizace se potom koná zhruba od podzimu předchozího roku, kdy už se detailně řeší všechny administrativní věci. V brně mají týmy dva přípravné dny a v den show už jen nabijí pyrotechnický materiál. 

Klíčová slova: Ignis Brunesis, rozhovor, festival, ohňostroj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.