24.11.2013 11:50


Levá ruka nemusí být v boji jen závažím

Autor: Roman Dolejský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Doba nadvlády chladných zbraní už patří minulosti. Přesto se i dnes najdou nadšenci, kteří se v šermu cvičí. Brněnský Dům rytířských ctností pro ně v sobotu třiadvacátého listopadu pořádal celodenní seminář Co s levou rukou.

Autor: Roman Dolejský

Dům rytířských ctností hostil v sobotu třiadvacátého listopadu spolek brněnských nadšenců, kteří se přihlásili na celodenní seminář Co s levou rukou. Účastníci se mimo jiné dozvěděli, že pokud používají meč, jejich druhá ruka nemusí být pouze závažím na udržování rovnováhy. Ruka může být skrytá v rukavici, třímat druhou zbraň či štít. Šermířské teorie se pěkně poslouchají, největší zábava je ale vyzkoušet si je na svém kolegovi-nepříteli.

Lektor ukazuje jak odrazit meč levou rukou. Foto: Roman DolejskýU vchodu do Domu rytířských ctností stojí jeho vedoucí Robert Waschka, který srdečně zdraví všechny účastníky kurzu. Je mohutné postavy a šedé skráně upozorňují na jeho životní zkušenost. Na bradě mu roste majestátný bílý vous. „Občanské sdružení Dům rytířských ctností vzniklo v roce 2005. V těchto prostorách funguje už druhým rokem. Vyučujeme veškeré evropské bojové umění s mečem i bez něj,“ představuje Waschka rytířský spolek.

Postupně dorazí všichni účastníci kurzu. V místní šermířské obci vládne velmi přátelská atmosféra. Její členové si tykají, i když kolikrát ani neznají svoje příjmení. Za družného hovoru se převlékají do cvičebního, a pak odchází do tělocvičny. „Do kroužku chodím už čtvrtým rokem. Dnešní seminář mě lákal, protože nabízí něco nového a to se chci samozřejmě naučit,“ vysvětluje Tomáš Štůrač důvod, proč se kurzu účastní.

Malá tělocvična má strop z tmavých dřevěných trámů, s kterými kontrastuje světlá parketová podlaha. S místností sousedí zbrojnice. Ve středověku by stačila na výbavu menší zbojnické bandy.

V tělocvičně už všichni nedočkavě čekají na začátek semináře. „Tématem tohoto semináře je, co dělat při boji s levou rukou. V šermu se nepoužívá jenom ozbrojená ruka, ale i ta druhá, což umožňuje bojovníkovi dělat naráz dvě věci,“ začíná Robert Waschka.

První část semináře se zaměřuje na využívání levé ruky v rukavici. Po základní instruktáži a rozcvičce se účastníci rozdělí do dvojic a rozehrají tanec mečů. Cvičitel prochází mezi svými svěřenci a opravuje jejich postoje a pohyby. K ruce má asistenta Martina Čoupka, známého pod přezdívkou Drak, na němž ukazuje vhodný způsob boje. Nezřídka se cvičitel zarazí v určitém bodě útoku a vysvětluje podrobnosti, zatímco Drak musí mlčky trpět tlak kordu na hrudi, což není vždy jednoduché. 

Menší zbojnická banda by ve zbrojnici našla potřebné vybavení. Foto: Roman DolejskýCvičitel nejdříve každý nový úkon vysvětlí teoreticky. Poté předstoupí Drak, na němž Waschka předvádí, jak správně daný chvat či sérii chvatů provést. Obyčejně po naučení úkonu následuje i ukázka, jak se proti němu bránit.

K tréninku se nejčastěji používají kovové kordy nebo pěnové meče, kterým se říká bofry. Cvičenci mají dlouhý rukáv a rukavice, které je chrání před údery. Zbraně jsou sice tupené, ale způsobit modřinu nebo sedřít kůži dokážou. Tvář si bojovníci kryjí černou síťovou maskou. Absence obličeje působí docela zlověstně.   

Ve druhé části semináře se bojovníci učí, jak využívat plášť. Popadnou z domu přinesené ručníky, oblékají masky a zaujímají postoj. V následujících minutách se vzduchem míhají čepele a ručníky. Skřípění a rány kovových mečů doplňuje vůně aviváže.

V závěrečné části si účastníci berou kovový kord a plastovou dýku. Po krátké instruktáži a živé ukázce si nacvičují výpady a obranu se dvěma zbraněmi.

Když seminář končí, venku už je tma. „Boj s levou rukou považuji za zajímavý. Navíc se mi bude hodit na divadelních vystoupeních při ukázkách bojových scén,“ hodnotí kurz Hana Gáňová, která se učí šermu už tři roky.

Klíčová slova: meč, bartitsu, seminář, ruka,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.