10.05.2014 17:55


Líbilo by se nám vyšší ubytovací stipendium, shodují se studenti

Autor: Jílková Gita | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Někteří počítají s ubytovacím příspěvkem při placení každého nájmu, jiní se na něj těší jako na příjemné kapesné navíc, které jim zpříjemní letní dovolenou nebo čas Vánoc. Na co studenti doopravdy ubytovací stipendium využívají? 

Audio

    Audio k anketě - Studenti a ubytovací stipendium
         
    Autor: Gita Jílková

Brno - Každý semestr studentům Masarykovy univerzity na účtech přistává takzvané ubytovací stipendium, které má sloužit jako příspěvek na ubytování. Hlavními podmínkami pro získání příspěvku jsou včasně podaná žádost přes informační systém a trvalé bydliště mimo Brno. Stipendium činí necelé tři tisíce korun. Univerzitě peníze přiděluje ministerstvo školství. Ta je pak rozpočítá mezi žadatele, kteří splnili všechny podmínky. Je podle studentů Masarykovy univerzity tato částka dostatečná? A využívají ji opravdu na uhrazení nájmu?

 

Vendula Šolcová. Foto: Gita Jílková

 

Vendula Šolcová 21 let, studentka sociální pedagogiky, Ostrov nad Ohří

Stipendium většinou jako příspěvek na pokrytí ubytovacích nákladů opravdu využívám. Myslím si, že je vysoké úměrně svému účelu. A jestli mi přijde dostatečné jako příspěvek na ubytování? Mohli bychom samozřejmě dostávat i víc, byla bych ráda. Třeba kolem tří a půl tisíc. 

 Karel Selinger. Foto: Gita Jílková

 

Karel Selinger, 22 let, student bezpečnostních a strategických studií, Cvrčovice

Částka je podle mého názoru moc nízká. Aby se skutečně dalo mluvit o příspěvku na bydlení, musela by být alespoň dvakrát nebo třikrát vyšší. Já ho na pokrytí nákladů na bydlení nevyužívám. Beru ho jako příspěvek na vánoční dárky v zimě a jako finance na hudební festivaly v létě. 

 

 

Sabina Ležáková. Foto: Gita Jílková

Sabina Ležáková, 21 let, studentka sociální pedagogiky, Třebíč

Celé ubytovací stipendium využívám na uhrazení nájmu, protože chodí na účet rodičům. Ubytování je jediné, co mi rodiče hradí, takže celá částka padne na něj. Nepokryje mi ale ani jeden nájem, určitě by mohlo být vyšší, alespoň tři nebo tři a půl tisíce, aby zaplatilo minimálně jeden měsíc. Ale chápu, že studentů je hodně a částka nemůže být zas tak vysoká. 

 

 

 

Michal Bělský. Foto: Gita Jílková

 

Michal Bělský, 23 let, student mezinárodních vztahů, Týn nad Vltavou

Letos stipendium opravdu použiji na zaplacení ubytování. Loni jsem ho využil na uhrazení běžných výdajů, na jídlo a podobně. Myslím si, že ty necelé tři tisíce, které dostáváme, jsou tak akorát. Kdyby byla částka vyšší, samozřejmě bych se nezlobil. 

 

 

 

Linda Anna Stárková. Foto: Gita Jílková

 

Linda Anna Stárková, 20 let, studentka žurnalistiky, České Budějovice

Můj měsíní nájem včetně energií a internetu je přesně 2900. Takže celá suma padne na něj. Ráda bych ubytovací stipendium využila jinak, koupila bych si něco pro radost nebo zašla na dobré jídlo, ale to by částka musela být vyšší.

Klíčová slova: Ubytovací stipendium, studenti, anketa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.