12.11.2013 10:59


Lidé mají problém věřit malým bankám, nabídky jsou ale lákavé

Autor: Tereza Paďourová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Čím dál více lidí přechází od velkých bank k těm menším. Velké finanční domy si totiž za některé služby účtují poplatky, které malé banky nemají. Že to není dobrý nápad a je nutné na trhu konkurovat nulovým poplatkům některých bank, si už velké banky uvědomily. Stále je však co napravovat. Kde je tedy nejlepší nechat si zřídit běžný účet?

BrnoV porovnání se zahraničními bankami je placení poplatků u nás unikátní. Přesto je možné najít i takové banky, u kterých vedení účtu tolik nezabolí. Osobní účet je základem pro každou banku. Stejně tak je i samozřejmou součástí běžného života lidí, pro které často bývá prvním kontaktem se světem bank a financí. V České republice mají lidé možnost vybrat si z více než patnácti institucí. 

Česká spořitelna

Banka od 1. ledna 2014 chystá změny. Od tohoto data ruší poplatky za vyžádané potvrzení o zůstatku na kontě, změnu PIN kódu a limitů, odemknutí nebo zamknutí platební karty, vklad hotovosti a sjednání úvěru. Nulový už však nebude poplatek za výběr hotovosti z bankomatu, cena za tuto službu vzroste na třicet devět korun. Vedení běžného účtu vyjde na šedesát devět korun, pro seniory o deset korun méně. Vystavení výpisu služeb se pohybuje od pěti do osmačtyřiceti korun v závislosti na období, za které si klient nechává výpis zasílat. „Českou spořitelnu jsem si vybrala pro její dlouholetou tradici a věřím, že dovede ustát případné otřesy ve světě bankovnictví. Zavedení poplatku za výběr mě nemile překvapilo. Naštěstí vybírám pouze ojediněle. K malým bankám bych nešla, bojím se, že nejsou dostatečně stabilní a vadí mi, že mají pobočky jen ve velkých městech," objasnila klientka České spořitelny Marcela Dvořáčková.

ČSOB

Založit konto u ČSOB si může každý zdarma, jeho vedení pak přijde na padesát pět korun měsíčně. Výpis z účtu za jeden měsíc stojí třináct korun, týdně pak osmdesát pět. Jako jediný z vybraných větších finančních domů si neúčtuje poplatky za odchozí a příchozí platby. „ČSOB jsem si vybral z důvodu blízkosti pobočky k mému bydlišti. Slyšel jsem, že je dobrá. Přiznám se ale, že poplatky mi vadí. Kdyby byla možnost přejít k jiné bance s lepšími podmínkami, zvážil bych to. K malé bance bych ale nešel, nemám k nim důvěru," vysvětlil zákazník ČSOB Petr Žitný. 

Komerční banka

Poplatek za vedení účtu Komerční banka účtuje každý měsíc, a to ve výši šedesáti osmi korun. Založení účtu nabízí zdarma, pravidelný měsíční výpis pak za dvacet pět korun. V omto ohledu je tedy nejdražší z vybraných možností. Výběr z bankomatu však zákazníka přijde na devět korun, což je ze zmíněných větších bank nejpříznivější částka. „Ke Komerční bance jsme šli tak nějak z tradice. Budeme ale měnit. Společný účet jsme si s přítelem už založili u jiné banky. Dost nám vadí poplatky, proto máme soukromé účty osekané úplně na minimum, ještě k tomu máme jistý bonus. Bez něj bychom s přestupem k jiné bance tolik neotáleli," sdělila Zuzana Dobešová.  

Fio banka

Fio banka patří mezi ty, u kterých se může leckdo pozastavit a zeptat se, zda se nejedná o vtip. Založení a vedení účtu je zdarma, to samé vklady, výběry a přijaté či odchozí transakce. „I přes to, že mám účty i u velkých bank, vybral jsem si pro nový účet Fio banku. Hlavním důvodem byla absence poplatků. Mám také špatné zkušenosti s velkými bankami, u Fio banky bylo vždy vše hned, správně a bez čekání. Jediné, co mi chybí, je pocit velkého bankovního domu,“ řekl Lukáš Klučka. 

Air bank

Základní služby má klient Air bank zdarma, stejně jako u Fio banky. Pokud ale bude potřebovat vybrat peníze z bankomatu jiné banky, zaplatí dvacet pět korun. „Dřív jsem byl u velké banky a jako student jsem platil dvacet korun za vedení účtu. To mi nevadilo. Později mi ale začali strhávat další poplatky. Tehdy nebyl moc výběr kam jít, pak se ale objevily nové malé banky a já se rozhodl přejít k Air bank. Zaujal mě přístup lidí na pobočce, kam jsem se šel informovat. S tak slušným jednáním jsem se jinde nesetkal. Líbí se mi, že za základní účet nic neplatím, mám dobrý úrok a bezkontaktní kartu, s kterou můžu pohodlně a rychle platit. Jsem spokojený i s formou internetového bankovnictví," vysvětlil Tomáš Kremr. 

mBank

Tato banka se zaměřuje pouze na internetové, tzv. přímé bankovnictví. To znamená, že nedisponuje klasickými vlastními bankomaty. Veškeré transakce jsou bezhotovostní a uskutečňují  se přes internet. Pokud si klient potřebuje vybrat hotovost, může tak udělat u kteréhokoliv bankomatu jiné banky s označením VISA. Nezvyklá je také možnost vlastnění jednoho účtu více lidmi. Veškeré poplatky u této banky se rovnají nule. „Líbí se mi, že mám tři účty zdarma, neplatím poplatky a neexistuje tu také žádný úředník. Dobře zvládnutý e-banking je dle mého názoru lepší, než komunikace skrze prostředníka, úředníka, a to především z hlediska časové úspory a efektivity. Zkrachování se nebojím. Banka je součástí větší skupiny, takže je tam jistá záruka," upřesnil Jan Novák.

 

založení účtu

vedení účtu

měsíční výpis

výběr hotovosti u „domácího“ bankomatu

příchozí a odchozí transakce u „domácích“ transakcí

Česka spořitelna

zdarma

69 Kč

zdarma

39 Kč (od 1. 1. 2014)

2 Kč

ČSOB

zdarma 

55 Kč

13 Kč

zdarma

zdarma

Komerční banka

zdarma

68 Kč

25 Kč

9 Kč

39 Kč

Fio banka

zdarma

zdarma

zdarma

zdarma

zdarma

Air bank zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma

mBank

zdarma

zdarma

zdarma 

zdarma

zdarma

Klíčová slova: banka, běžný účet, poplatky, srovnání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.