09.03.2019 10:49


Lidé nechtějí měnit své návyky, říká spoluzakladatelka projektu Zazeleň.se

Autor: Tereza Ryšanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dvě piva a jeden dobrý úmysl. Právě to stačilo Romaně Tomáškové a Lucii Holkové, aby na Facebooku spustily projekt Zazeleň.se, kam už od prosince píší články týkající se udržitelného rozvoje. Všechny svoje rady plánují spojit do udržitelného průvodce s tipy na místa v Brně, která spolu s nimi tuto myšlenku podporují.

Zakladatelky projektu Zazeleň.se - autor fotografie: Tereza Ryšanová

Brno – Říkají mu adresář plný pozitivních a laskavých projektů. Zakladatelky Zazeleň.se se snaží lidem ukázat, že podporovat udržitelný rozvoj v Brně není tak těžké, jak se zdá. Vytvářejí proto udržitelný průvodce městem. „Lidé mi často říkají, že by si rádi nakoupili v bezobalovém obchodě nebo podpořili lokální módu, ale netuší, kam zajít," sděluje spoluzakladatelka Zazeleň. se Romana Tomášková.

O čem je Zazeleň.se?

Zazeleň.se má fungovat jako informační stránka sdružující všechny vzdělávací a dobro šířící projekty v Brně. Chceme zahrnout všechny okruhy témat, které nás doprovázejí naším každodenním životem. Od doby, kdy ráno vstaneme a vyčistíme si zuby, až po večer, kdy jdeme spát. Proto je máme rozdělené asi do jedenácti kategorií, na jejichž témata píšeme v rámci projektu různé články.

Co nového přináší tento projekt?

Vytváříme mapu Brna, na které budou vyznačeny jednotlivé body pojící se s myšlenkou udržitelného rozvoje. Nejde jenom o jeden typ míst. Chceme sem zahrnout například různé workshopy a vzdělávací eventy, bezobalové obchody, second handy nebo místa, kam se může jít člověk najíst. Hodně zde máme i kavárny a restaurace, které dbají na to, aby neplýtvaly jídlem.

Jaká místa vybíráte?

Především vybíráme takové obchody a projekty, kterým není lhostejný dopad jejich podnikání na životní prostředí. Zatím jsme vytipovaly asi devadesát bodů, ovšem postupně budeme přidávat další. Nejdříve jsme vybíraly hlavně naše oblíbence, místa, která samy rády navštěvujeme. Už se nám ale přes Facebook ozývají majitelé možných obchodů a podniků sami od sebe. Součástí průvodce bude i podrobné představení každého místa, takže si časem plánujeme všechny osobně projít.

Kde chystáte mapu zveřejnit?

Průvodce bude součástí webových stránek. Ty už se sice vytvářejí, ale ještě nedokážeme přesně říci, kdy budou hotové. To teď nezáleží jen na nás. Databázi jsme předaly, takže doufáme, že se stránky spustí v rámci několika týdnů.

Jak celý nápad vznikl?

S myšlenkou na průvodce přišla Romča. Ten nápad měla v hlavě už hodně dlouho, ovšem věděla, že ho sama nezvládne zrealizovat. V prosinci jsme se rozhodly, že do toho půjdeme spolu. Daly jsme hlavy dohromady, Lucka v ilustrátoru nakreslila logo a vzniklo Zazeleň. se.

Jak jste došly k samotnému tématu udržitelného rozvoje?

Je to téma, kterým obě dvě několik let žijeme. Ať už se jedná o život bez odpadu, minimalismus nebo podpora obchodů s lokálními produkty. Jakmile člověk s jedním začne a více se do toho ponoří, zjišťuje, jak je všechno úzce propojené.  Často se v okolí setkáváme s tím, že lidé netuší, o čem udržitelný rozvoj je. Nebo by si rádi došli nakoupit do obchodu s lokální módou, ale neví, kam zajít. A když už ty informace máme, proč je nepředat.

Takže podle vás je nevědomost ten hlavní problém?

To, a představa, že krok k ochraně přírody a udržitelnému rozvoji je nějaká radikální změna. Nechceme nikomu nic vnucovat. Spíše jen nějakou nenásilnou formou poukázat na hlavní informace a rady týkající se daného tématu. Proto píšeme na Facebooku různé články. Musí se podle nás ale začít převážně u mladých lidí, u starších je mnohem těžší změnit jejich zakořeněné návyky.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Na blog plánujeme určitě další videa, jako bylo například to o nakupování v bezobalovém obchodu Nasyp.si. Taky bychom rády zavedly mobilní aplikaci a papírového průvodce. To ale hodně záleží na tom, jak se web rozjede a zdali najdeme obchodní partnery, kteří půjdou do projektu s námi. Zatím to jsou všechno jenom sny, nevidíme ale důvod, proč si je nesplnit. Chtěly bychom uspořádat i festival udržitelného rozvoje, ale to je otázka delšího plánování. Nejdříve musíme dokončit průvodce.

Klíčová slova: Zazeleň.se, udržitelný rozvoj, životní prostředí, Brno, Facebook

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.