20.10.2017 22:03


Lidé nemění svá trvalá bydliště, Brno přichází ročně až o půl miliardy

Autor: Zuzana Formánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Časová náročnost, nutnost obíhat úřady nebo studentský nárok na ubytovací stipendium. To jsou jen některé z důvodů, proč si lidé, kteří už roky žijí v Brně, nepřehlašují trvalý pobyt ze svého dřívějšího bydliště. Brno tak na daních přichází o stovky milionů. Výrazné zlepšení přitom nepřináší ani různá motivační opatření, která město zavádí.

Brno – V Brně podle informací magistrátu žije přes dvacet pět tisíc lidí, kteří mají nahlášené trvalé bydliště jinde. Kdyby ve městě i oficiálně trvale bydleli, přinášel by na daních každý z nich ročně do brněnského rozpočtu asi šestnáct tisíc korun. Motivační opatření, jako jsou levnější šalinkarty nebo obecní byty pro místní, přitom žádné masivní přehlašování navzdory očekávání nepřinesla.

„Město se dlouhodobě potýká s nepoměrem mezi příjmy ze sdílených daní, které Brnu přivádějí lidé s trvalým pobytem, a náklady na zajišťování služeb, které město poskytuje všem,“ uvedla Kateřina Gardoňová z tiskového střediska magistrátu. Dodává, že výrazně více lidí se k trvalému pobytu v prvních osmi měsících letoška nepřihlásilo. Brňané přitom mají už od začátku roku například levnější šalinkarty. Náměstek primátora Martin Ander ale závěry zatím dělat nechce. „Do září se letos k platbě za komunální odpad, což je podmínka pro získání příspěvku na šalinkartu, nově přihlásilo téměř sedm stovek poplatníků,“ tvrdí Ander. Podle něj je ale vzorek příliš malý na to, aby z něj mohlo město vyvozovat závěry. Před rokem město odhadovalo, že do Brna se přehlásí natrvalo až čtyři a půl tisíce lidí.

Studenti o přehlašování trvalého pobytu do Brna často nestojí. „Ve Stříbře, kde mám trvalé bydliště, už nežiju šest let. Nikde ale nejsem tak dlouho na to, aby se mi vyplatilo si trvalý pobyt měnit,“ řekla studentka environmentálních studií Šárka Sobolevská. V Praze přitom například studovala tři roky. Peníze za ni po celou dobu inkasuje město Stříbro, kde lidé platí nižší poplatky například za popelnice nebo za psa.

Náměstek primátora Ander věří, že studenti, kteří na městském rozpočtu příliš neparticipují, se mohou v budoucnosti stát občany města. Dokud však studují, vesměs se jim být oficiálně Brňany nevyplatí. To potvrdila i studentka práv, politologie a žurnalistiky Michaela Dvořáková. Pochází z Loučně, v Brně ale prakticky žije už celoročně. „V Loučni platím nižší poplatky městu. Navíc, když mám trvalý pobyt tam, mám nárok na ubytovací stipendium,“ přiznala Michaela Dvořáková. Toho si je vědom i Ander. „Se stipendii ve výši několik tisíc korun ročně město nemůže soupeřit. Studenti jsou především budoucí obyvatelé města, motivovat je k přepisu bydliště teď je nereálné,“ uvedl.

Pokud chtějí lidé, kteří v Brně žijí bez trvalého pobytu, volit, musí si buď zařídit voličský průkaz, nebo cestovat do původního bydliště i stovky kilometrů daleko. Účastnit se voleb na jižní Moravě pro ně ale důvodem k přehlášení bydliště není. „Pojedu odvolit k rodičům do Loučně. Beztak jsem plánovala tam na víkend zajet,“ uzavírá studentka Michaela Dvořáková.

Klíčová slova: trvalý pobyt, sdílené daně, brno, stipendium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.