11.10.2018 22:07


Lidé pochodovali Brnem. Chtěli tak upozornit na kácení pralesů

Autor: Hana Kotoučová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Několik desítek lidí se zúčastnilo akce Pochod za pralesy. Ta se konala ve středu 10. října v centru Brna. Mladí aktivisté upozornili na kácení tropických deštných lesů a na další problémy, které jsou s odlesňováním spojené. Peníze, které se během akce vybraly, půjdou na záchranu pralesů a ohrožených zvířat na Sumatře v Indonésii. 

Autor: Hana Kotoučová

Brno – Více než třicet mladých aktivistů prošlo ve středu 10. října středem Brna. Akce s názvem Pochod za pralesy byla pořádaná Mladými zelenými, lidmi z mládežnického projektu Uvědomění a neziskovou organizací Prales dětem. Cílem akce, která se v Brně konala poprvé, bylo šířit osvětu v oblasti ochrany přírody a především ochrany tropických deštných lesů.  

U fontány na Moravském náměstí se lidé s transparenty začali scházet okolo páté hodiny odpolední. V půl šesté vyrazil průvod přes náměstí Svobody, Zelný trh, Hlavní nádraží a Malinovského náměstí a na těchto místech také probíhal doprovodný program. Organizátoři seznamovali kolemjdoucí s problematikou kácení tropických deštných lesů a negativy palmového oleje, nabízeli letáky a samolepky a na tabletech ukazovali tématická videa a fotografie. Akce skončila před osmou hodinou u Janáčkova divadla. Organizátoři byli s průběhem pochodu spokojení. „Akce ukázala pohled mladých lidí na současný stav odlesňování pralesů,“ řekl předseda spolku Prales dětem Milan Jeglík.  

Mnozí kolemjdoucí se chtěli o problematice dozvědět více. „Líbí se nám tady. Jsme rádi, že se tu něco děje a že se mladí lidé takhle angažují,“ řekla Alena Juřenínová, která se na akci přišla podívat s manželem. Podle Juřenínové je však škoda, že se o tuto závažnou problematiku nezajímá více lidí. 

Během pochodu mohli kolemjdoucí přispět na projekt Green Life, který se zabývá záchranou pralesa a ohrožených živočišných druhů na Sumatře. Za každých devět korun bude vykoupen jeden metr čtvereční tropického deštného lesa. „Přesnou částku zatím nevíme, ale s jistotou mohu říci, že jsme vybrali více než tisíc korun,“ uvedl zakladatel projektu Uvědomění student gymnázia Jan Suchý, který akci organizoval. Ten byl na průvodu převlečen za tygra. Tygři sumaterští jsou kriticky ohroženým druhem. „Další pochod za pralesy plánujeme v období Vánoc. Chystáme také další akce spojené s ochranou tropických deštných lesů,“ dodal Suchý.  

Klíčová slova: pochod, pralesy, ekologie, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.