26.10.2018 23:05


Lidé protestovali na náměstí Svobody za dostupné bydlení

Autor: Anna Absolonová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nespokojenost s vysokými nájmy a cenami bytů v Brně přišli lidé vyjádřit na akci Za dostupné bydlení. Na místě mohli příchozí podepisovat petice, u mikrofonu se vystřídalo několik řečníků z odborných kruhů i z laické veřejnosti. Přítomno bylo i několik lidí bez domova. Iniciátory akce, která se konala na náměstí Svobody, byli členové hnutí Prázdné trůny.

Na místě mohli účastníci podepsat petici

Brno – Lidé za se začali scházet na náměstí Svobody ve čtvrtek 25. října ve čtyři hodiny. Cílem akce bylo upozornit na nevyhovující situaci s bydlením v Brně. Dle slov organizátorů je bytová situace v Brně špatná, protože nájmy rostou neúměrně rychle vůči růstu mezd. Město se dostává do situace, kdy  jsou byty skupovány developery, a především mladí lidé, důchodci a sociálně slabší mají omezené možnosti bydlení. „O demonstraci jsem se dozvěděla od kamarádů, kteří mají problémy s bydlením. Od akce jsem nic moc nečekala, přišla jsem se podívat, protože to, že jsou byty v Brně drahé, vnímám jako problém. Myslím, že vlastníci bytů těží i z toho, že je Brno studentské město a že všichni tito studenti potřebují někde bydlet,“ řekla účastnice Petra Sýkorová.

Na místě byly připravené petiční archy, které mohli příchozí podepsat. „Budeme se snažit dostat podepsané petice k politikům a lidem, kteří mohou s nevyhovující bytovou situací něco dělat,“ sdělil organizátor Vojtěch Roček z iniciativy Bydlet – Žít. „Měli bychom mít lepší výstavbu dostupného bydlení se sníženým nájemným, ať už placeným ze státního rozpočtu nebo z obecních peněz. Měl by se také vyvíjet tlak na developery, aby stavěli v únosných lokalitách a zároveň aby se bydlení nestávalo nedostupným. Dále by se mělo regulovat Airbnb, například formou zdanění nemovitostí, které nejsou určené k bydlení. Obecně jsme proti tomu, aby Airbnb zvyšovalo ceny nájmů a nemovitostí v lokalitách, kde působí,“ dodal Roček.

„Občanská angažovanost je v tomto ohledu slabá, potřebujeme větší podporu od politiků. Klíčem k řešení problému je především zákon o sociálním bydlení,“ řekl člen Strany zelených Robin Stria. Michal Folg z Českobratrské církve evangelické v Uherském Hradišti dodal: „My jako obyčejní lidé můžeme dělat málo, ale pak jsou tady město a stát, kteří mohou dělat více.“

Pavel Zoubek, autor blogu Mít kam jít má na věc podobný názor. „Bydlení je lidským právem. Podle nejvyššího soudu by neměl nikdo nikoho vystěhovávat z domu, pokud nemá možnost náhradního bydlení. Pro řadu lidí tu však není žádná alternativa, často jsou na ulici nebo hrozí, že tam každou chvíli skončí. Město má přitom obecní byty, o nichž ale bohužel rozhodují městské části. Pravidla jsou už dlouho nastavena tak, že největší šanci mají mladí, bohatí a zdraví lidé, kteří chtějí zakládat rodinu. Pokud člověk pobírá důchod nebo dávky, je znevýhodněn,“ řekl při svém projevu Zoubek.

Akci navštívilo přibližně sto účastníků. Většina lidí se rozešla okolo šesté hodiny, na místě zůstali převážně organizátoři. Od osmi večer pak na náměstí přespávalo ve spacácích několik protestujících. Chtěli tak upozornit na to, že na ulici může skončit každý.

Prázdné trůny je uskupení, které se označuje jako duchovní komunita, která se snaží spojovat náboženství a aktivismus, hlásí se k anarchismu, feminismu, křesťanství či veganství. V Brně pořádalo akce jako například Pochod pro život či protest proti mučení ruských antifašistů.

Klíčová slova: Za dostupné bydlení, Prázdné trůny, protest, náměstí Svobody

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.