09.05.2017 20:51


Lidé v maskách Putina drželi minutu ticha a zapalovali svíčky před Ruským konzulátem v Brně

Autor: Marta Svačinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Před bazilikou nanebevzetí panny Marie se setkala téměř stovka lidí symbolicky oblečených pestrobarevně i ve smutečních oděvech. Z brněnského Mendlova náměstí pak v průvodu pokračovali až ke Generálnímu konzulátu ruské federace na ulici Hlinky. Zapojením do akce pojmenované Duhový karneval za Čečnu se snažili upozornit na porušování práv sexuálních menšin v Čečensku, autonomní republice Ruské federace.

V barevném i smutečním oblečení, v maskách a s transparenty průvod vyrazil k Ruskému konzulátu. Foto: Marta Svačinová.

Brno – Zavřít Čečenské koncentráky, Homofobie tu nemá místo, Svobodu všem vězňům, Láska není zločin, Špína hnus to je fašismus, Oteplíme svět. Hesla, který hlásal průvod za práva homosexuálů v Čečensku, pochodující na začátku května z brněnského Mendlova náměstí k Ruskému konzulátu. Na pořádání Duhového karnevalu se podílela organizace Prázdné trůny, SdruŽeny a Brnopoly.

Někteří v masce Putina či Kadyrova, kterou si den předem vyrobili v Bajkazylu, jiní s páskou přes pusu jako symbol umlčování sexuálních a jiných menšin v Rusku pak před konzulátem položili papírové květiny, transparenty, zapálili svíčky a drželi minutu ticha. „Chceme uctít památku zavražděných v Čečenských koncentrácích a zapojit se do mezinárodního tlaku, který je na Čečensko vyvíjen,“ řekla hlavní organizátorka Duhového karnevalu Anežka Michnová z uskupení SdruŽeny. Ruský konzulát se k akci nevyjádřil.

Celou akci doprovázely proslovy, politicky zabarvené písně a básně umělců s pseudonymy Samčo, Dáša fon Flaša, Marie Feryna i policisté. „Je nás tu víc, než když jsme podobnou akci dělali před konzulátem v Praze,“ prozradila básnířka Feryna. Na závěr byli aktivisté policisty vyzváni, aby si odnesli vše, co před Ruský konzulát položili a neohrožovali kolemjdoucí, kteří by na papírových květinách podle jejich slov mohli uklouznout a zlámat si nohy.

„Česká republika by se měla zařadit po bok západních zemí, které již vyvíjejí tlak v otázce porušování práv sexuálních menšin,“ myslí si účastník akce Pavel Zoubek. Výsledkem Duhového karnevalu byl mimo jiné dopis českým politikům, který organizátoři předem sepsali a účastníci mohli podepsat. „Vyzýváme je, aby se k současné situaci nějak vyjádřili,“ uvedla Michnová.

Účastníci akce mohli podepsat také petici neziskové organizace Amnesty International, adresovánéGenerálnímu ruskému prokurátorovi Juriji Jakovleviči Čajkovi. „Chceme podpořit ruské novináře, kteří informovali o tom, co se v Čečensku děje. Zveřejnili zprávy o únosech a mučení gayů. Poté jim bylo vyhrožováno, některé pozavírali a některé dokonce zabili,“ sdělila Nela Armutidisová za Amnesty International Brno.

Aktivistická platforma SdruŽeny vznikla v únoru při příležitosti oslavy osmého března. „Jsme feministi a feministky, podporujeme práva všech sexuálních menšin,“ vysvětlila organizaci akce hlavní pořadatelka Michnová.

Klíčová slova: Čečensko, Rusko, sexuální menšiny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.