16.10.2015 16:01


Lidé v sobě probouzeli humanitu očním kontaktem

Autor: Kateřina Zelníčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lidé z Brna si posedali na podložky v Alfa pasáži a nabízeli kolemjdoucím minutový oční kontakt. Celosvětový projekt se ve čtvrtek 15. října uskutečnil i v dalších 143 městech. Cílem experimentu bylo probudit v lidech vzájemnou důvěru, pospolitost a lidskost.

Minutový oční kontakt. Autor: Kateřina Zelníčková

Brno   V Alfa pasáži v Brně se konal celosvětový experiment. Ve čtvrtek 15. října nabízeli lidé sedící na podložkách minutový oční kontakt kolemjdoucím. Účelem experimentu bylo probudit v lidech humanitu a ukázat, že i přes veškeré rozdíly je tu láska a pospolitost.

Aktivní „nabízející“ očního kontaktu se v pasáži sešli před patnáctou hodinou. Vyrobili si nápisy s hesly: „Kam se poděl lidský kontakt? Zjistěte to během jedné minuty“ a provoněli místnost vonnými tyčinkami. Většina z nich byli buď přátelé nebo žáci Antonína Tomka, který se dobrovolně ujal organizace. „Minulý týden jsem zjistil, že se tato akce koná všude ve světe. Aniž bych znal dopodrobna její filozofii, tak mě to nadchlo samo o sobě. Je to tedy spontánní projekt, který ale chápu jako součást toho mezinárodního,“ tvrdí Antonín Tomek.

Přisednout a prožít minutový oční kontakt mohl kdokoliv. V průběhu dvou hodin se prostřídalo přibližně čtyřicet aktivních účastníků. Mezi aktéry byla velká pestrost a různorodost. Vyzkoušeli si to i lidé zNizozemí, Anglie a Nového Zélandu. „Je až neuvěřitelné, co pohled do očí dokáže říct. Myslím si, že tímto způsobem jde z lidí vycítit, zda je něco trápí nebo jsou šťastní“, říká účastnice experimentu Anežka Vrtlová. 

Tato akce je součástí celosvětového experimentu The world's biggest eye contact experiment. Do projektu se zapojilo dalších 143 měst. V Česku se kromě Brna zapojila i Praha. Na všech místech se událost konala ve stejný den. Experiment se v jednotlivých městech natáčel, aby se potom pořízený snímek mohl poslat mezinárodním pořadatelům The Liberators International HQ. Tato instituce získané materiály zedituje a vytvoří z nich jedno inspirující video, které by se mělo virálně šířit. 

Klíčová slova: Brno, experiment, lidé

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Alžběta Hlásková | 27. 10. 2015, 15:34
Dobrý den, možná by stálo za to dát tuto akci do kontextu fungování mozku, kdy podle současných neurobiologů právě skrze oči vede cesta k orbitofrontální oblasti prefrontální kůry. Přes tuto oblast je propojena s cingulární kůrou, která plní zásadní roli ve vztahu k sobě samému a k druhým lidem. Je také propojena se spánkovým lalokem, který hraje důležitou úlohu ve vnímání záměrů a posuzování našeho prostředí. Hraje tedy klíčovou roli v našich schopnostech náklonnosti, empatie, regulaci emocí, schopnosti přijímat a činit rozhodnutí. Více viz. např. v knize Cesta ke šťastnému dětství (Dr. Catherine Gueguenová, nakladatelství Rybka).