14.04.2015 20:41


Lidé vyběhali pro chlapce s autismem téměř devět tisíc korun

Autor: Turková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V teniskách pro dobrou věc. Přes padesát běžců se v úterý 14. dubna postavilo na startovní čáru na Kraví hoře v Brně, aby přispělo na asistenty pro osmiletého autistu Tobíka. Benefiční akci spolupořádali nezisková organizace Mise naděje, Konto bariéry a PONNY anglická školka. Vybrat se podařilo téměř devět tisíc korun. 

Brno – Osmiletý Tobík je autista. Do školy chodí dvakrát týdně a jinak se vzdělává doma, kde s jeho výchovou pomáhají tři osobní asistenti. Placení pomocníků je však náročné. Proto Martina Drtílková z brněnské PONNY anglické školky s pomocí dobrovolníků z Mise naděje uspořádala Run and Help - benefiční běh pro Tobíka. „Za každých uběhnutých sto metrů účastník přispěl deset korun na konto Bariéry. Vybrané peníze zaplatí asistenty,“ uvedl spolupořadatel úterního běhu David Vodrážka.  

Na Kraví hoře se běhalo pro dobrou věc.

Do kasičky na startu běžci vhodili téměř devět tisíc korun. Trasa okolo parku na Kraví hoře jim stanovila jeden kilometr. „Není to jen o běhu, ale také o dobročinnosti. Omezuje mě studentský rozpočet, ale vzal jsem i eura,“ pronesl s úsměvem běžec Jakub Buček. Někteří účastníci si troufli jen na jeden okruh, jiní běželi déle. Přispívaná částka však zůstala dobrovolná. „Kolo bylo náročnější, než jsem si myslela, ale zvládla jsem ho poctivě. Přispěla jsem stovku,“ uvedla Gabriela Otteová. Tři kilometry za tři sta si předplatila další běžkyně Eva La Rocca. „Běhat budeme, dokud nepadneme. Dali jsme si s přítelem limit tři kilometry, snad to zvládneme,“ sdělila La Rocca. 

Díky benefiční události získal Tobík šanci, že o něj budou asistenti i nadále pečovat. „Je to skvělé. Ačkoliv udělal Tobík v autismu velký pokrok, zůstává u něj forma hyperaktivity. Ve škole je to občas problém. Hodně mu pomáhá individuální přístup, kdy se člověk věnuje jen jemu,“ řekl tatínek autistického chlapce Pavel Košťál. Asistenti, kteří dostávají osmdesát korun na hodinu, pomáhají také rodičům. „Na chvíli si můžeme odpočinout a mít čas pro sebe,“ dodal Košťál, jenž se o Tobíka stará jinak čtyřiadvacet hodin denně.

Celkem získali rodiče Tobíka téměř jedenáct tisíc korun. Podporu poslali také lidé, kteří se nemohli na Kraví horu dostavit. „Potěšilo nás, že nám z vlastní iniciativy přispěli také z organizace MUNIE. Na osobní asistenty poslali dva tisíce korun,“ sdělil své pozitivní dojmy organizátor běhu Daniel Vodrážka. Ačkoliv se studentským spolkem Mise naděje událost podobnou benefičnímu běhu neplánuje, uvedl, že se chystá projekt na pomoc i dalším vážně nemocným, například dětem s leukémií, rakovinou plic nebo kosti. 

Klíčová slova: běh, autismus, Mise naděje, benefice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.