21.11.2017 23:15


Lidem brzká výzdoba v ulicích vadí, kazí jim kouzlo Vánoc

Autor: Zuzana Formánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stěžovat si před Vánoci na brzkou výzdobu ve výlohách obchodů a na ulicích už je každoroční folklór. Skutečně ale obtěžuje příchod Vánoc v listopadu všechny? A kdy se lidé připravují na Vánoce ve svých domovech? Redaktoři Stisku tyto otázky položili lidem v centru Brna.

Brno – Že Vánoce přicházejí každým rokem dřív, to člověk poslouchá z různých stran často. Podle oslovených Brňanů i návštěvníků jihomoravské metropole v listopadu obtěžuje vánoční výzdoba naprostou většinu lidí. Přispívá podle nich ke komercionalizaci Vánoc a vede k jejich zevšednění. „Vrchol byl, když jsem byl prvního listopadu v Albertu a tam měli ozdobený svítící stromeček. Šla tam maminka s dítětem, které se jí ptalo, proč je tam ten vánoční strom. Ty děti mají víc rozumu než prodejci,“ řekl technolog v důchodu Miroslav Dopita.

Miroslav Dopita, technolog-konstruktér zdravotnické techniky v důchodu, 62 let, Brno

Výzdoba mě neobtěžuje, ale přijdou mi pak ty svátky takové zprofanované. Z Vánoc je byznys a nikdo pořádně neví, co se slaví. Letos jsem čerstvě rozvedený, tak to budu mít prostší, ale dokud jsme byli se ženou, Vánoce nám do domu přicházely zhruba po Mikuláši.

 

Jana Vičarová, konzultantka pro ochranu životního prostředí, 40 let, Brno

No jasně, že mi to vadí. Advent už je pro výzdobu přiměřený, kdyby Vánoce v obchodech začínaly ještě později, tak mi to vadit nebude. O čtrnáct dní, tři týdny dřív je to opravdu moc brzy. U nás doma Vánoce začínají taky kolem adventu. Včera jsme třeba s dětmi vyráběli domácí vánoční ozdoby.

 

 

David Kremeník, student, 19 let, Hradec Králové

Je na mě brzy, když je výzdoba od prvního listopadu. Ocenil bych, kdyby se objevila až na přelomu listopadu a prosince. Takhle brzy dopředu to podle mě kazí atmosféru. Člověku se pak Vánoce zhnusí. Já navíc pracuji brigádně v Tescu, a tak jsem s nimi ve styku už od půlky října. Vánoce u nás doma začínají tak v půlce prosince se vší pravou vánoční atmosférou a klidem – až po konci školy.

 

 

Lucie Kubal, manažerka prodeje letenek, 32 let, Bratislava

V supermarketech je to trochu divné, ale ve městě mi to nevadí. Možná že kdybych bydlela v centru města, vadil by mi ruch kolem trhů. Já výzdobu dělám na začátku prosince, stromeček zhruba v půlce. Hodně cestuji, a tak si chci tu atmosféru po návratech domů užít aspoň o trochu déle.


Ondřej Vařecha, student, 21 let, Přerov

Vůbec mi nevadí vánoční výzdoba, mám rád Vánoce a k nim to patří, jen škoda, že není sníh. Na začátku listopadu je možná trošku brzo, ke konci listopadu by  to bylo vhodnější. Ale lepší příliš brzy než příliš pozdě. U nás doma zdobíme na začátku prosince.

 

 

Klíčová slova: Vánoce, výzdoba, advent

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.