19.03.2019 20:11


Lidí s pylovými alergiemi přibývá. Horší se i jejich průběh

Autor: Simona Chlupová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ke zvyšujícímu se počtu alergiků přispívá současný životní styl a také životní prostředí. Podle české Pylové informační služby má nějakou formu pylové alergie čtyřicet procent Evropanů.

Ilustrační foto autor: Simona Chlupová

Brno – Počet lidí, kteří mají pylovou alergii, se zvětšuje. „V posledních čtyřiceti letech byl zaznamenán prudký vzestup počtu alergiků v České republice i v celé Evropě. Každý třetí Evropan během života prožije nějaký alergický problém,“ říká alergoložka Jarmila Křikavová. Velký vliv na tento trend má dnešní životní styl, životní prostředí a genetika.

Nárůst alergiků se připisuje sedavému způsobu života, pobývání v uzavřených prostorách, konzumaci průmyslově upravených potravin i nadměrnému užívání antibiotik. Roste i počet těch, kteří mají alergii na více než jednu věc. „Dříve jsme se setkávali více s jednodruhovou alergií,“ konstatuje alergoložka Marie Pivoňková. Zároveň se zhoršuje i průběh alergií, kdy se u alergiků objevuje nejen rýma, ale i astma a ekzém. „Má alergie se mi minulý rok hodně zhoršila. Musela jsem dostat silnější léky a foukačku na silný kašel,“ zmiňuje laborantka Aneta Lučoková, která trpí alergií na několik druhů rostlin.

Pylová sezóna začíná už koncem ledna, kdy rozkvétají břízovité stromy, a končí v říjnu. „Minulý rok byl nejhorším obdobím konec dubna a začátek května,“ připomíná Pivoňková. Velkou roli hraje také oblast, a především nadmořská výška. Na horách začínají alergie až o dva týdny později než v nížinách. Dalším faktorem je i čistota ovzduší, kdy ve velkých městech je počet alergiků vyšší a průběh alergií horší.

U alergií se léčí především jejich příznaky, avšak je možná i léčba alergenovou imunoterapií. „Pacient dostává postupně zvyšující se dávky alergenu, jeho organismus se vpodstatě přeprogramuje a alergen je pak tolerován,“ popisuje Pivoňková. Jako prevenci v průběhu alergií doporučují doktoři pobývat venku spíše ráno a večer, mít doma protipylové sítě a popřípadě i čističku vzduchu.

Klíčová slova: alergie, pylové alergie, příčiny a průběh alergií

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.