05.05.2017 00:11


Lucka kašle každé ráno, přesto přispívá do státní pokladny

Autor: Marta Zatloukalová | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Trafika

„Paní Kuběnková, máme podezření na rakovinu hrtanu Tuto větu slyšela Lucie Kuběnková od lékaře poté, co přišla kvůli zhoršujícímu se kašli. Byl to impulz k zamyšlení, zda s kouřením skončit. S ranním kašlem se už dávno smířila, považovala to za součást kuřáckého života. Rakovina hrtanu ji přiměla se zastavit.

Autor: Marta Zatloukalová

Jak to všechno začalo

Lucka kouří přibližně deset let. „Všichni na učňáku kouřili, tak jsem začala taky,“ říká. O přestávkách během výuky nechtěla být bokem, tak chodila na kuřácké pauzy. Zpočátku dostávala cigarety od kamarádů, později si je začala kupovat sama. „Bez cigarety jsem stála stranou. Kluci koukali na holky, které kouří,“ vysvětluje. „Třeba s cigaretou budu vypadat líp,“ rozhodla se zapojit do kuřácké skupiny, což se jí i podařilo.

Výhody a nevýhody

„Vykouřím denně dvacet cigaret, a když jdu do společnosti tak i třicet až čtyřicet,“ prozrazuje mladá žena. Kouření ji prý uklidňuje, zvyšuje její pozornost, je zvyklá mít v ruce cigaretu, přináší jí to pocit pohody. „Krabička teď stojí kolem pětaosmdesáti korun, pořád se zdražuje,“ stěžuje si Lucka, která si kvůli tomu i začala cigarety balit. „Přispíváme do státní pokladny hodně a teď na nás poslanci připravili protikuřácký zákon. Vždycky se v hospodách kouřilo, teď budu muset chodit ven,“ komentuje zákon, který začne platit od 31. května 2017. Jako každý kuřák i Lucka zkoušela přestat. Důvodem bylo, že chtěla založit rodinu a uvědomuje si, že pro dítě není zdravé vyrůstat v cigaretovém kouři. Nevyšlo to, Lucka kouří dál.

Sestra a diagnóza

„Před pěti lety Lucce diagnostikovali podezření na rakovinu hrtanu,“ říká její sestra Aneta, která s ní žije. „Lucka pořád kašlala, donutila jsem ji jít k lékaři a dopadlo to takhle,“ dodává. Zkoušela sestru přinutit přestat kouřit, vyhazovala jí cigarety, trhala jí je. Nic nepomohlo. „Sestra kouřila potají dál. Pokud člověk chce kouřit, cestu si najde,“ komentuje Aneta. Dnes kouří Lucka dál, diagnóza se nakonec nepotvrdila.

Klíčová slova: kouření, rakovina, protikuřácký zákon

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.