04.04.2019 20:03


Magistrát nesouhlasí s podobou Berglovy vily. Nájemce ho viní ze špatné komunikace

Autor: Jan Boháč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Radní města Brna na svém středečním zasedání řešili spor se společností Gattamelata, která má v pronájmu Berglovu vilu na Moravském náměstí. Nájemci v budově, která je kulturní památkou, provedli několik změn, kvůli kterým nezískali kolaudační souhlas. Obě strany se ze vzniklé situace vzájemně obviňují a plánovaná restaurace tak zůstává zavřená.

Brno – Budova bývalé Muzejky na Moravském náměstí v Brně přidělává již několik měsíců starosti jejímu majiteli i současnému nájemci. Společnost Gattamelata, která má prostory pronajaté od května 2016, si stěžuje na špatnou komunikaci ze strany městských úřadů. Těm zase vadí nepovolené zásahy do památkově chráněné budovy, a také to, že společnost neuhradila některé faktury.

Kolaudaci prostoru v současné době brání řada závad. Jednou z nich jsou například nedostatečná protipožární opatření. U vybudovaných pecí dokonce kontroloři našli takové množství závad, že žádost o stanovisko hasičského sboru musela být stažena už při prováděné kontrole. Nájemce však tvrdí, že to není pouze jejich chyba. „Pronajatou máme pouze část budovy. Aby bylo možné ji zkolaudovat, muselo by dojít k úpravám i ve všech ostatních prostorách, které má na starosti Odbor správy majetku města Brna. My jsme je několikrát upozorňovali na různé nedostatky, které budou při požární kontrole problém. Na naše námitky však nikdo nereagoval,“ uvedla ředitelka společnosti Gattamelata Lucie Nahodilová.

Kromě neuspokojujících protipožárních opatření úředníkům vadila také výmalba v mezipatře, kam chtěli nájemníci umístit dětský koutek. Problém měli také s logem firmy v místě bývalého bufetu. „Odbor památkové péče vyzval k jejich odstranění už 31. ledna, ale stalo se tak až v těchto dnech. Nyní se bude prověřovat, zda k tomu došlo podle předpisů a zda je tímto památka uvedena do původního stavu,“ prohlásil náměstek primátorky Oliver Pospíšil. I v tomto případě se zástupci společnosti brání. Památkáři jim údajně při průběžných konzultacích nic nevytýkali a firma všechny jejich konkrétní požadavky splnila. To však úředníci popírají.

Datum otevření restaurace v památkově chráněném objektu je tak zatím nejisté. Podle Pospíšila dokonce v krajním případě hrozí i to, že Magistrát města Brna odstoupí od nájemní smlouvy. Zástupci společnosti Gattamelata se však podle svých slov budou snažit o další setkání s úředníky i s náměstkem Pospíšilem, aby mohlo dojít k dohodě, která bude vyhovovat všem stranám.

Klíčová slova: Berglova vila, Magistrát města Brna, památka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.